Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 7 listopada 2018 r. w miejscowości Dąbrówka Strumiany, woj. łódzkie, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi przy udziale prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zgierzu, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu oraz przedstawiciela Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Zgierzu ujawnili (przy wykorzystaniu koparki) w rekultywowanym wyrobisku pożwirowym znaczne ilości odpadów medycznych (czerwone worki wypełnione niezabezpieczonymi odpadami igieł, strzykawek, opatrunków itp.) oraz  innych odpadów w tym niebezpiecznych.

Oprócz odpadów medycznych stwierdzono obecność zaolejonego czyściwa, odpadów budowlanych (stolarka okienna wraz z szybami), opakowań zawierających pozostałości substancji niebezpiecznych, ziemi wymieszanej z lepką mazistą substancją o wyraźnym zapachu substancji ropopochodnych (odpady mogą pochodzić z separatorów substancji ropopochodnych).

W momencie rozpoczęcia oględzin trwało zasypywanie w/w odpadów przez wywrotkę wypełnioną urobkiem ziemnym. W związku z powyższym wydano polecenie zaprzestania prac związanych z zasypywaniem wyrobiska i zgromadzonych odpadów. Polecenie wydawano kilkukrotnie z powodu podejmowania kolejnych prób zasypywania przez pracowników wyrobiska.

Pracownicy laboratorium WIOŚ w Łodzi pobrali próbki substancji zdeponowanej w wyrobisku w celu dokonania analizy laboratoryjnej. Ponadto pobrane zostały próby wody z rozlewiska znajdującego się na dnie wyrobiska.

Ze względu na trudne warunki panujące na terenie wyrobiska (bardzo grząski teren) oraz ograniczone możliwości użytego sprzętu (zasięg koparki) ujawniono tylko część odpadów nielegalnie zdeponowanych w wyrobisku. W dniu 9 listopada 2018 r. zostaną przeprowadzone dalsze działania z wykorzystaniem wiertni. Czynności na tym terenie prowadzi również Prokurator Rejonowy w Zgierzu.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.