Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 21 października 2018 roku zmarł dr hab. inż. Witold Białokoz, profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Profesor pracował w Zakładzie Rybactwa Jeziorowego IRŚ w Giżycku, zajmując się m.in. kwestiami odżywiania się ryb i oceną stanu ichtiofauny.

W latach 90. XX w. badał ichtiofaunę zlewni Czarnej Hańczy w ramach zintegrowanego monitoringu środowiska. W 2008 roku kierowany przez niego zespół opracował pierwsze wersje metodyk oceny stanu ekologicznego jezior na podstawie zespołów ryb. Jedna z nich opiera się na analizie wieloletnich danych z połowów rybackich, druga jest adaptacją do polskich warunków europejskiej normy EN 14757. W kolejnych latach jego zespół prowadził na zlecenie GIOŚ monitoring ichtiofauny w polskich jeziorach. W tym czasie metodyki były na bieżąco doskonalone, między innymi w związku z ogólnoeuropejską interkalibracją. Efektem tych prac jest podręcznik metodyczny, którego jest współautorem.

W ostatnich latach koordynację prac związanych z monitoringiem ichtiofauny jeziornej przejął prof. Łucjan Chybowski, ale Witold Białokoz jako emerytowany profesor pozostał w zespole współpracującym z GIOŚ.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.