Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Od 18 sierpnia br. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dające inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska zwiększone uprawnienia kontrolne oraz możliwość wykorzystania podczas działań kontrolnych środków technicznych w tym technik satelitarnych i bezzałogowych statków powietrznych czyli dronów. Ich stosowanie pozwala wykrywać działalność prowadzoną nielegalnie ze szkodą dla środowiska na znacznie szerszą skalę niż dotychczas.

Wykorzystanie dronów jest szczególnie efektywne przy wykrywaniu i określaniu skali nielegalnych działań w gospodarce odpadami z uwagi na utrudnienia w dotarciu do miejsc o ograniczonym dostępie. Przykładem są prowadzone w październiku br. działania kontrolne inspektorów WIOŚ w Gdańsku z użyciem drona. Pozwoliły one na ujawnienie przez Inspekcję  miejsca prowadzenia nielegalnego demontażu pojazdów o znacznej skali, w gminie Sadlinki (woj. pomorskie). Użycie drona umożliwiło opracowanie szczegółowej dokumentacji audiowizualnej i fotograficznej obrazującej zakres zjawiska.

Na terenie znajdowało się ponad 550 sztuk pojazdów o różnym stopniu demontażu. Większość pojazdów nie posiadała dokumentów w postaci dowodów rejestracyjnych, bądź innych potwierdzających ich pochodzenie. Stwierdzono również gromadzenie różnego rodzaju odpadów pochodzących z demontażu pojazdów, na nieutwardzonym i niezadaszonym terenie. Wyniki badań gleby przeprowadzone przez WIOŚ w Gdańsku wykazały wystąpieniu szkody w środowisku poprzez jej zanieczyszczenie ropopochodnymi.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.