Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w dniach 6-10 września dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki.

Od 28 czerwca do 12 lipca br. Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zatrzymały 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii. Odpady te transportowane były jako tworzywa sztuczne, jednak oględziny wykazały, że były to zmieszane odpady pochodzenia komunalnego.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska jako właściwy organ w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. W wyniku podjętych działań: 6 września - dziewięć kontenerów o łącznej masie 225 ton a w dniu dzisiejszym - dwadzieścia pięć kontenerów o łącznej masie 600 ton zostało odesłanych do Wielkiej Brytanii. Zwrot pozostałych kontenerów planowany jest w najbliższych dniach. Agencja Brytyjska podjęła kroki w celu skontrolowania firm, które wysłały odpady.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.