Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat GIOŚ z dnia 05.07.2018 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 5 lipca 2018 r. w centralnej i południowej Polsce występują wysokie stężenia ozonu (O3). W województwie mazowieckim w  Konstancinie Jeziornej i w  Otwocku  o godzinie 13.00 stężenia ozonu przekroczyły poziom informowania wynoszący 180 µg/m³ i wyniosły odpowiednio 184 µg/m³ i 182 µg/m³.

Przekroczenie wystąpiło również w woj. opolskim w Oleśnie (181 µg/m³). O godzinie 14.00 przekroczenie wystąpiło w województwach lubuskim (Smolary Bytnickie187 µg/m³)  i dolnośląskim (Osieczów 187 µg/m³). W pozostałych województwach centralnej i południowej Polski na większości stacji występują stężenia ozonu  powyżej 150 µg/m³. Wysokie stężenia ozonu mogą się utrzymywać do godzin popołudniowo-wieczornych (godz. 18-19).

Obserwowane wysokie stężenia ozonu w powietrzu, są efektem napływu z południowej Europy mas powietrza zanieczyszczonych ozonem przy jednoczesnym wystąpieniu na sporym terenie Polski wysokich temperatur powietrza do 29°C na południowym wschodzie i dużego nasłonecznienia.

Wysokie stężenia ozonu mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia, a szczególnie narażone są osoby starsze, małe dzieci oraz astmatycy. Osoby z grup wrażliwych powinny unikać dłuższych wyjść na zewnątrz, pozostałe osoby powinny je ograniczyć. 

W nocy z 5 na 6 lipca przewiduje się  na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam wystąpią przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. W dniu 6 lipca prognozowane jest wystąpienie zachmurzenia małego i umiarkowanego, tylko na wschodzie okresami duże i tam przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C. Chłodniej na Podhalu i nad morzem: od 18°C do 21°C (źródło: IMGW-PIB). Przelotne deszcze oraz nieco niższa temperatura powietrza w dniu jutrzejszym powinny nieco obniżyć stężenia ozonu w powietrzu. Szczegółowe informacje o prognozowanym zanieczyszczeniu powietrza ozonem na dzień dzisiejszy i dwa kolejne dni są dostępne na portalu „Jakość Powietrza” pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/forecast/country

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.