Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Wizyta Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w instalacji przerobu zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych w zakładzie Orzeł Biały S.A. w Piekarach Śląskich

W dniu 9 marca br. Pan Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska brał udział w wizji lokalnej instalacji do recyklingu akumulatorów ołowiowych w zakładzie Orzeł Biały SA  w Piekarach Śląskich, w ramach wykonywania zadań dot. wydawania decyzji na międzynarodowe przemieszczania odpadów. 

Firma Orzeł Biały S.A. jest największą spółką w Polsce specjalizującą się w przerobie złomu akumulatorów ołowiowych i produkcji ołowiu na bazie surowców pozyskanych z przerobu zużytych akumulatorów ołowiowych oraz innych surowców, w tym odpadów ołowionośnych. Od połowy 2014r., nastąpiło zintegrowanie całego procesu technologicznego w jednej lokalizacji - w Piekarach Śląskich.

Przeprowadzona wizytacja była związana z faktem, iż do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) wpłynęły wnioski o wydanie zezwoleń na przywóz odpadów z zagranicy do instalacji firmy Orzeł Biały S.A. GIOŚ wydaje decyzje zezwalające na przywóz odpadów do Polski tylko w sytuacji uzyskania pozytywnej opinii WIOŚ w zakresie przestrzegania przez zakład przepisów ochrony środowiska. Opinie te opierają się na ustaleniach kontroli regularnie przeprowadzanych w instalacjach przetwarzających odpady z zagranicy.

Oprócz GIOŚ, w wizytacji wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach na czele z Panem Tadeuszem Sadowskim, Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. Dokonano przeglądu wszystkich instalacji produkcyjnych na tym terenie tj. instalacji przerobu złomu akumulatorowego, produkcji ołowiu surowego (huta ołowiu) i instalacji produkcji ołowiu rafinowanego i stopów ołowiu.

Podczas spotkania z kierownictwem zakładu, Spółka przedstawiła strategię rozwoju firmy z uwzględnieniem działań związanych z ochroną środowiska m.in. z wdrażaniem i rozwijaniem przedsięwzięć dot. odzysku i wykorzystania wszystkich materiałów powstających w procesie recyklingu złomu akumulatorowego, pod kątem optymalizacji procesu recyklingu akumulatorów, jak również obniżenia ilości wytwarzanych odpadów, możliwości ich powtórnego zagospodarowania, a także przetworzenia odpadów innych firm, w szczególności odpadów zawierających związki ołowiu. Ponadto poinformowano o działaniach podejmowanych przez Spółkę Orzeł Biały S.A. ramach Projektu "2018 Rok Ekologii"

W trakcie spotkania Pan Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, podkreślił znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w obszarze gospodarowania odpadami, w tym również w aspekcie przemieszczaniu odpadów z zagranicy do krajowych instalacji odzysku. Pozyskiwanie dobrej jakości surowców wtórnych z odpadów, które będą zastosowane w procesach produkcyjnych w krajowych instalacjach jest jednym z istotnych elementów GOZ.

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.