Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z dnia 07.03.2018 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce


W dniu 6 marca w Żywcu (woj. śląskie) stężenie pyłu PM10 wyniosło 490,3 µg/m?, co oznacza, że przez kolejny dzień przekroczony był poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Jednocześnie w sześciu innych miastach województwa śląskiego przekroczony został poziom informowania wynoszący 200 µg/m3 - w Bielsku-Białej (234,3 µg/m?), Rybniku (218,2 µg/m3), Zabrzu (220,5 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (220,9 µg/m3), Gliwicach (205,8 µg/m3) i Ustroniu (201,8 µg/m3). W pozostałej części kraju nie odnotowano przekroczenia poziomów alertowych.

Obecnie (dane z godziny 9) wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 występuje jedynie w południowej części kraju. Miejscowości o najwyższych stężeniach pyłu PM10 to m.in. Tychy - 217 µg/m3, Sosnowiec - 179 µg/m3, Dąbrowa Górnicza - 160 µg/m3, Kraków, ul. Telimeny - 168 µg/m3 i Skawina - 162 µg/m3.

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, jest efektem podwyższonej emisji zanieczyszczeń ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki, itp), utrzymywania się mgieł, niskiej temperatury, przy jednoczesnym słabym wietrze i braku opadów.

W dniu 7 marca prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu. Na północy opady deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu, a w części północno-wschodniej także opady marznące powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju miejscami słabe opady deszczu, początkowo także deszczu ze śniegiem, wysoko w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C, 4°C na północy, krańcach wschodnich oraz w rejonach podgórskich do 5°C, 8°C na pozostałym obszarze. Wiatr na północy kraju słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni, poza tym słaby, zmienny. W Karpatach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy z 7 na 8 marca przewidywane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy lokalnie opady śniegu i śniegu z deszczem, a na północnym wschodzie także opady marznące powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju słabe opady deszczu ze śniegiem lub deszczu. Miejscami na południu, wschodzie i północnym wschodzie mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -2°C do 2°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

W dniu 8 marca prognozy wskazują na wystąpienie zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu, tylko początkowo na krańcach północnych także deszczu ze śniegiem. Rano na południu i wschodzie mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3°C, 5°C na krańcach północnych oraz lokalnie w rejonach podgórskich do 6°C, 10°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.  Źródło danych meteorologicznych - IMGW-PIB.

Prognozowane w dniach 7-8 marca opady deszczu oraz śniegu będą sprzyjać wymywaniu zanieczyszczeń z powietrza. Podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza mogą występować w rejonach bez opadów, z lokalnie występującymi mgłami przy jednocześnie  słabym wietrze.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce".

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.