Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z dnia 06.03.2018 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 5 marca w Żywcu (woj. śląskie) stężenie pyłu PM10 wyniosło 326,4 µg/m3, co oznacza, że przekroczony został poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Jednocześnie w dwóch innych miastach województwa śląskiego - w Bielsku-Białej i Dąbrowie Górniczej przekroczony został poziom informowania wynoszący 200 µg/m3, stężenie średniodobowe pyłu PM10 w tych miastach wynosiło odpowiednio: 227,4 µg/m3 i 201,6 µg/m3. Poziom informowania przekroczony został także w Krakowie, przy al. Krasińskiego, gdzie stężenie średniodobowe PM10 wyniosło 248,5 µg/m3 oraz w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej, gdzie stężenie PM10 wyniosło 227,8 µg/m3.

Obecnie (dane z godziny 10) podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 występuje na większości obszaru Polski, w szczególności w miejscowościach na zachodzie, południu i północnym-zachodzie kraju. Miejscowości o najwyższych stężeniach pyłu PM10 to m.in. Lubań - 243,2 µg/m3, Katowice - 216,7 µg/m3, Gliwice - 248,4 µg/m3, Żywiec - 545,4 µg/m3, Dąbrowa Górnicza - 245,4 µg/m3, Ustroń - 269,3 µg/m3 oraz Kraków - al. Krasińskiego - 258,6 µg/m3.

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, jest efektem podwyższonej emisji zanieczyszczeń ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki, itp), spadku temperatury, przy jednoczesnym słabym wietrze i braku opadów.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce".

W dniu dzisiejszym na północy Polski prognozowane jest zachmurzenie małe stopniowo wzrastające do umiarkowanego, miejscami dużego. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite oraz przemieszczające się z południa na północ opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a przejściowo deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C, 1°C na krańcach północno-wschodnich, około 3°C w centrum, do 4°C, 7°C na zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W nocy z 6 na 7 marca przewidywane jest  zachmurzenie całkowite. Na południu Polski stopniowo zanikające opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a w centrum początkowo także deszczu. Na południu Polski mogą wystąpić mgły. Temperatura minimalna na północnym wschodzie od -5°C do -2°C, a na pozostałym obszarze od -3°C do 0°C. Wiatr na południowym zachodzie słaby, zmienny, poza tym słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

W dniu 7 marca utrzyma się zachmurzenie całkowite, na południu Polski miejscami mogą wystąpić przejaśnienia. W północnej połowie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze Polski miejscami słabe opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C, 3°C na północy i zachodzie, około 5°C w centrum, do 7°C, 8°C na południowym wschodzie. Wiatr na północy kraju słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, poza tym słaby, z kierunków zmieniających się.

Prognozowane w dniach 6-7 opady deszczu oraz śniegu będą sprzyjać wymywaniu zanieczyszczeń z powietrza. Podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza mogą występować w rejonach bez opadów, z lokalnie występującymi mgłami przy jednocześnie  słabym wietrze.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.