Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat z dnia 09.01.2018 r. Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 8 stycznia poziom informowania (czyli średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 200 µg/m3) został przekroczony w Otwocku w województwie mazowieckim, gdzie poziom stężenia wyniósł 204,6 µg/m3 oraz w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim, w gdzie poziom stężenia wyniósł 256,9 µg/m3.

W dniu wczorajszym wysokie stężenia nie przekraczające jednak poziomu informowania wystąpiły również w Warszawie (najwyższe dobowe stężenie pyłu PM10 wystąpiło na stacji przy ul. Niepodległości i wyniosło 112 µg/m3) i w miejscowościach podwarszawskich Konstancinie Jeziornie (pył PM10 - 95 µg/m3) oraz Legionowie (pył PM2,5 - 93 µg/m3) i Piastowie (pył PM2,5 - 75 µg/m3). Wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 odnotowano również w Żyrardowie (167 µg/m3) i Radomiu (138 µg/m3).

Na obszarze kraju nie odnotowano przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa).

Obecnie (dane z godziny 9.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 na obszarze Warszawy wynosi od 93,5 µg/m3 (na stacji przy ul. Wokalnej) do 141,3 µg/m3 (na stacji przy ul. Marszałkowskiej). W miejscowościach podwarszawskich stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosi od 82,1 µg/m3 w Konstancinie Jeziornie do 151,4 µg/m3 w Otwocku. Wysokie stężenie pyłu PM10 występuje również w Łomży (275,7 µg/m3) i Lublinie (150,2 µg/m3).

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Jednocześnie stężenie pyłu PM10 w województwie kujawsko-pomorskim zmniejszyło się  do poziomu dobrego lub umiarkowanego.

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, w szczególności w miejscowościach podwarszawskich, jest efektem podwyższonej emisji zanieczyszczeń ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki, itp), spadku temperatury, przy jednoczesnym słabym wietrze i braku opadów.

Według prognozy IMGW-PIB w dniu 9 stycznia przewiduje się  zachmurzenie umiarkowane, a na południu i zachodzie miejscami duże. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C, 1°C na północnym wschodzie oraz lokalnie na Kaszubach i Kielecczyźnie, do 7°C na południowym zachodzie. Wiatr na północnym wschodzie będzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, przeważnie południowo-wschodni. Na Pomorzu, Wybrzeżu oraz na Przedgórzu Sudeckim wiatr w porywach do 65 km/h, a wysoko w Karkonoszach do 100 km/h.

Nad Polskę dotarł potężny wyż Adam. Ciśnienie w jego centrum przekracza 1040 hPa (najwyższe od 11 miesięcy). Taka sytuacja, przy bezwietrznej pogodzie, sprzyja kumulacji zanieczyszczeń powietrza w przyziemnej warstwie atmosfery. W najbliższych godzinach wysokie stężenia pyłu zawieszonego mogą wystąpić w północno-wschodniej i wschodniej Polsce obejmując swym zasięgiem Mazowsze.

W nocy z 9 na 10 stycznia od zachodu nastąpi stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, z możliwością wystąpienia opadów śniegu, śniegu z deszczem, a na północnym zachodzie deszczu. Strefa opadów przemieszczać się będzie do centrum. Temperatura minimalna wyniesie od -5°C na północnym wschodzie, około 0°C w centrum, do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, na północy okresami porywisty, W dniu 10 stycznia przewiduje się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na wschodzie. Sytuacja meteorologiczna może sprzyjać dalszej kumulacji zanieczyszczeń na obszarze północno-wschodniej i wschodniej Polski.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce".

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.