Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Wizyta Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w instalacji unieszkodliwiania odpadów firmy Sarpi Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o.

W dniu 16 listopada br. Pan Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska brał udział w wizji lokalnej instalacji termicznego przekształcania odpadów w zakładzie Sarpi Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, w ramach wykonywania zadań w zakresie wydawania decyzji na międzynarodowe przemieszczania odpadów.

Do Głównego Inspektora wpłynęły wnioski o wydanie zezwoleń na przywóz odpadów z zagranicy do unieszkodliwienia w instalacji Sarpi. GIOŚ wydaje decyzje zezwalające na przywóz odpadów do Polski po uzyskaniu pozytywnej opinii WIOŚ w zakresie przestrzegania przez zakład przepisów ochrony środowiska. Opinie te opierają się na ustaleniach kontroli regularnie przeprowadzanych w instalacjach przetwarzających odpady z zagranicy.
Zatem zgodnie z przyjętą zasadą, iż tylko w sytuacji, gdy nie ma zastrzeżeń do działalności krajowej instalacji przetwarzania odpadów GIOŚ wydaje zgodę na przywóz odpadów do instalacji, przeprowadzona została wizytacja w zakładzie. Oprócz GIOŚ wzięli w niej udział przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach na czele z Panem Tadeuszem Sadowskim, Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. 

Należy przypomnieć, że Główny Inspektor Ochrony (GIOŚ) jest jedynym organem w Polsce upoważnionym do wydawania decyzji  na przywóz odpadów do Polski, ich wywóz z kraju czy tranzyt przez nasz kraj. Decyzje wydaje się tylko dla odpadów niebezpiecznych oraz mieszanin odpadów innych niż niebezpieczne przemieszczanych do procesów odzysku i unieszkodliwiania, przykładowo: odpadów paliwa alternatywnego do spalania w cementowniach, pyłów metalonośnych z oczyszczania gazów zawierających substancje niebezpieczne do hut. 
Przemieszczanie pomiędzy krajami członkowskimi odpadów innych niż niebezpieczne o jednorodnym składzie np. złomu, gumy, szkła czy makulatury tzw. odpadów surowcowych odbywa się bez decyzji - tylko z dokumentami przewozowymi oraz z wypełnionymi dokumentami wynikającymi z rozporządzenia 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.