Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W roku 2017 na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zorganizowano ostatnie z serii warsztatów porównawczych poboru i oznaczania biologicznych elementów oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Były to warsztaty dotyczące fitoplanktonu.

Wykonawcą warsztatów była firma CE2 Centrum Edukacji M. Dziewa, E. Tarnas-Szwed Sp. J., z siedzibą w Lublinie. Warsztaty obejmują zarówno ocenę poboru prób biologicznych w terenie, jak i ich obróbkę w laboratorium. W warsztatach biorą udział laboratoria wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, a umiejętności ich pracowników są oceniane przez specjalistów z kilku ośrodków naukowych kraju. Warsztaty porównawcze pozwalają na wymianę doświadczeń, a dzięki kontaktom z ekspertami ze świata nauki, mają charakter szkoleń odświeżających wiedzę.

W poprzednich latach odbyły się warsztaty w zakresie fitobentosu, makrofitów i makrobezkręgowców bentosowych. Warsztaty fitoplanktonowe zamykają serię, gdyż monitoring kolejnego biologicznego elementu oceny jakości wód - ryb prowadzą eksperci zewnętrzni wybierani przez GIOŚ w przetargu. Część terenowa warsztatów fitoplanktonowych odbyła się w czerwcu i lipcu. Warsztaty podzielone były na cztery grupy: pojezierno-morską (Władysławowo k. Elbląga), pojezierno-centralną (Władysławowo k. Elbląga), centralną (Warszawa) i górską (Bielsko-Biała). Po części terenowej laboratoria wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wzięły udział w porównaniu prób biologicznych przygotowanych przez ekspertów.

Ogólny poziom oceny biologicznych elementów oceny jednolitych części wód płynących wykonywany przez Inspekcję Ochrony Środowiska jest przez ekspertów uznany za właściwy.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.