Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Wieloletnie doświadczenie IOŚ w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami, pokazuje jak trudna i wymagająca współpracy w wielu obszarach jest to praktyka działań kontrolnych.

Inspekcja skutecznie współdziała z organami ścigania w związku z wypełnianymi zadaniami, do jakich należą m.in. kontrola transgranicznego przemieszczania odpadów i kontrola branży gospodarki odpadowej. Po kontroli IOŚ w wielu przypadkach sprawy nielegalnego handlu i składowania odpadów, trafiają w ręce policji i prokuratury. Są to bardzo często działania przestępcze.

Inspekcja Ochrony Środowiska dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z organami ściągania i innymi jednostkami kontrolującymi odpady w Polsce. Operacja Interpolu Tackling Illegal Disposal and Trade in Hazardous Waste zorganizowana i skoordynowana przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji w czerwcu br., to jeden z przykładów zaangażowania IOŚ w zakresie wymiany informacji. Inspekcja przekazuje skuteczne narzędzia do realizacji takich programów, jak również wskazuje obszary, na których mogą występować złe praktyki w gospodarce odpadowej. W szczególności IOŚ współpracuje w zakresie kontroli miejsc, w których występuje podejrzenie o przywóz z zagranicy niebezpiecznych odpadów. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach partnerskiej wymiany informacji z policją wskazał podmioty, co do których istniało podejrzenie, iż biorą udział w nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. W terenie akcje wspierały wioś, które służyły pomocą merytoryczną przy klasyfikacji ujawnionych odpadów oraz wspierały organy ścigania podczas działań kontrolnych.

Akcja Interpolu wymierzona była w zwalczanie przestępczości gospodarczej polegającej na handlu niebezpiecznymi odpadami. Jej wyniki wykazały, że działania przestępców polegały między innymi na niekontrolowanym przewozie odpadów przez granicę oraz nielegalnym z nimi postępowaniu. IOŚ prowadzi działania mające na celu zwrot nielegalnie przywiezionych odpadów do krajów wysyłki i ukaranie firm uczestniczących w nielegalnym procederze.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.