Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 19 - 30 czerwca odbyła się kolejna ogólnopolska akcja kontrolna w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów, przeprowadzona w ramach projektu Europejskie Akcje Inspekcyjne IMPEL TFS.

Celem akcji, która wpisuje się w działania Inspekcji Ochrony Środowiska zapewniające bezpieczeństwo ekologiczne kraju, była kontrola legalności transgranicznego przemieszczania odpadów oraz wykrycie ewentualnych przypadków nielegalnych wysyłek odpadów.

W Akcji, koordynowanej w skali kraju przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a organizowanej w województwach przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska uczestniczyły wszystkie krajowe organy odpowiedzialne za kontrolę międzynarodowego przemieszczania odpadów tj. Inspektorzy WIOŚ współpracujący z przedstawicielami Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Policji oraz Izb Administracji Skarbowej.

Kontrole w ramach akcji prowadzone były na terytorium całego kraju, w różnych terminach w poszczególnych województwach oraz w wyznaczonych punktach kontrolnych na drogach publicznych, a także na przejściu granicznym w Korczowej oraz w portach w Gdyni i w Gdańsku.

W ramach czerwcowej akcji skontrolowano łącznie 206 jednostek transportowych. Stwierdzono 17 przypadków przewozu odpadów w ruchu międzynarodowym, w tym wykryto 2 przypadki nielegalnego przemieszczenia odpadów oraz 2 przypadki transportu odpadów z naruszeniem określonych wymagań.

W nielegalnych transportach przewożono odpady w postaci pojazdów oraz odpadowe elementy pochodzące z demontażu pojazdów.

Ujawnione transporty z naruszeniami określonych wymagań dotyczyły przewozów odpadów makulatury.

Należy przypomnieć, że akcje kontrolne w ramach projektu IMPEL TFS prowadzone są cyklicznie, trzy razy do roku, jednocześnie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Inspekcja uczestniczy w tym projekcie począwszy od 2007 roku, corocznie organizując na terenie kraju wspólne z innymi organami, kontrole przewozów odpadów.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.