Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Podczas konferencji ministerialnej Europejskiego Procesu Ochrony Środowiska Naturalnego i Zdrowia w Ostravie (w dn. 13-14.05), Inspekcję Ochrony Środowiska reprezentował dr Leszek Karski - dyrektor Departamentu Strategii i Komunikacji. Swój aktywny udział zaznaczyli także Zbigniew Król - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i prof. Wojciech Hanke, z IMP, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Konferencja stanowi unikalną platformę polityki międzysektorowej regionu europejskiego WHO, której przedstawiciele opierając się na dowodach oraz działaniach na rzecz środowiska, zdrowia i dobrego samopoczucia, wyznaczają kierunki rozwoju w tym obszarze.

Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie jest szacowany przez Światową Organizację Zdrowia na około 40%. Rozwiązanie trudności, z którymi się borykają państwa europejskie wymaga współpracy. Celem podstawowym jest budowanie świadomości zdrowotno-środowiskowej Europejczyka.

Zanieczyszczenie powietrza, niebezpieczne odpady, skażone tereny, niebezpieczne chemikalia, a także zmiany klimatu i niewystarczające usługi wodno-kanalizacyjne to czynniki wpływające na zdrowie i samopoczucie każdego Europejczyka. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie aktywnych działań w ramach całego regionu europejskiego, aby zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo. Niestety ograniczenia budżetowe oraz wszelkie nierówności społeczno – ekonomiczne pogłębiają problemy środowiskowe.

Szósta konferencja ministerialna ma na celu ukierunkowanie europejskich procesów środowiskowych oraz polityki zdrowotnej w zakresie ochrony środowiska w ramach koncepcji zrównoważonego rozwoju w regionie europejskim.

***

Konferencja wspierana przez Rząd Republiki Czeskiej, organizowana jest przez biuro regionalne Światowej Organizacji Zdrowia( WHO) we współpracy z Europejską Komisją Gospodarczą ONZ i jej agendą - Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).

Szczegóły na stronie: www.euro.who.int

prof. Wojciech Hanke, IMP oraz dr Leszek Karski, GIOŚ

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.