Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Inspekcja Ochrony Środowiska wzięła aktywny udział XIII ogólnopolskim sympozjum - „Krakowskie Spotkania z INSPIRE”, które odbyło się 5-6 czerwca b.r. Tematem tegorocznego spotkania była „Jakość powietrza - od pomiarów do prezentacji”.

W imieniu ministra Marka Haliniaka, sympozjum otworzył Leszek Karski, dyrektor Departamentu Strategii i Komunikacji GIOŚ oraz Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto aktywnymi uczestnikami spotkania była Barbara Toczko, naczelnik Wydziału Monitoringu Powietrza GIOŚ, a także Tomasz Frączkowski, Naczelnik Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcujacego GIOŚ.

Tegoroczne sympozjum poświęcone było zagadnieniom związanym z zarządzaniem jakością powietrza, modelowaniem i pomiarami zanieczyszczeń oraz rolą geoinformacji w analizach jakości powietrza. Podczas dwudniowych spotkań przedstawiono program ochrony powietrza w województwie małopolskim, i aglomeracji krakowskiej. Sympozjum skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli instytucji mających związek z ochroną powietrza, organów odpowiedzialnych za wdrażanie dyrektywy INSPIRE.

Jakość powietrza jest jednym z 34. tematów danych przestrzennych wymienionych w dyrektywie INSPIRE, które odpowiednio przygotowane i zaprezentowane mogą stać się ważnym elementem w walce ze smogiem. Podczas sympozjum przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska zaprezentowali system monitoringu jakości powietrza, funkcjonujący w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, obejmujący obszar całego kraju (46 stref). System ten jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i zgodnie z rosnącymi potrzebami społecznymi jest nieustannie rozbudowywany o kolejne stanowiska pomiarowe. W chwili obecnej w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska Inspekcja Ochrony Środowiska prezentuje dane o jakości powietrza z 160 stacjonarnych stacji pomiarowych.

Ponadto podczas konferencji przedstawiono sposoby jakimi GIOŚ dociera z informacjami o jakości powietrza do społeczeństwa. Przedstawiono szczegółowe informacje na temat portalu „Jakość powietrza” i aplikacji na urządzenia mobilne. Zaprezentowano m.in. zakres dostępnych informacji i sposoby ich prezentowania, możliwości dalszego ich wykorzystywania i kierunki dalszego rozwoju.

W dyskusjach plenarnych podjęto także temat niskokosztowych sensorów do pomiaru jakości powietrza, które można nabyć już za kilkaset złotych. Jednak takie instrumenty nie dają referencyjnych wyników, jakie dostarczają urządzenia GIOŚ, których koszt zakupu często przekracza 100 tys. zł.

Szacuje się, że w ciągu roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci 40 tys. obywateli RP, dlatego walka z tym zjawiskiem wymaga zaangażowania wielu środowisk i podjęcia szeregu aktywnych działań. W walce o dobrą jakość powietrza, wiarygodna informacja jest niezbędnym pierwszym krokiem w budowaniu świadomego zdrowotnie i środowiskowo społeczeństwa obywatelskiego. Infrastruktura informacji przestrzennej - pomiary, oceny i prognozy - za którą, odpowiada Główny Inspektor Ochrony Środowiska, dostarcza obywatelom i organom państwa informacji o stanie powietrza.

Program spotkania i prezentacje z konferencji dostępne są tutaj.

***

Konferencja "Krakowskie Spotkania z INSPIRE" od wielu lat stanowi forum wymiany informacji i doświadczeń we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE, a także prezentuje wykorzystanie danych przestrzennych w różnych aspektach życia publicznego, gospodarczego i społecznego.

Organizatorami spotkania byli: Województwo Małopolskie, Miasto Kraków, Wojewoda Małopolski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Krakowie Sp. z o.o.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.