Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

30 i 31 maja 2017 roku w ośrodku konferencyjnym Hotelu Best Western Airport Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się spotkanie szkoleniowe Inspekcji Ochrony Środowiska dotyczące nowych zasad monitoringu i oceny stanu wód powierzchniowych.

Spotkaniu przewodniczyła Zastępczyni Dyrektora Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ Małgorzata Marciniewicz-Mykietą, a poza nią poprowadzili je pracownicy tego departamentu. W szkoleniu wzięli udział pracownicy wydziałów monitoringu wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska odpowiedzialni za planowanie monitoringu wód powierzchniowych i ocenę ich jakości. Na szkoleniu przedstawiono świeżo opracowane w DMiIoŚ i zatwierdzone przez Zastępcę Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Romana Jaworskiego, wytyczne do oceny stanu wód powierzchniowych.

Nowe wytyczne zostały opracowane w celu wyjaśnienia nowych zasad prowadzenia monitoringu i wykonywania oceny opublikowanych w sierpniu 2016 nowych wersji rozporządzeń Ministra Środowiska - w sprawie form i sposobu prowadzenia monitoringu jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych (Dz.U. 2016, poz. 1178), tzw. rozporządzenia monitoringowego oraz w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych (Dz.U. 2016, poz. 1187), tzw. rozporządzenia klasyfikacyjnego. Przy opracowywaniu wytycznych wzięto również pod uwagę sprawy poruszone w trakcie niedawnej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

W porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami główną zmianą było przyjęcie, zgodnie z aktualizacją Planów Gospodarowania Wodami, nowych wartości granicznych dla fizykochemicznych elementów jakości wód. Zgodnie z obecnymi tendencjami monitoringu i oceny jakości wód w Europie wprowadzono większe zróżnicowanie środowiskowych norm jakości w ciekach i jeziorach różnych typów. Komplikuje to system oceny, ale czyni ją bardziej rzetelną, przy czym nowe środowiskowe normy jakości są z reguły ostrzejsze niż dotychczas, co może skutkować obniżeniem oceny stanu wód, mimo braku pogorszenia poszczególnych wskaźników.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.