Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Światowy Dzień Ziemi to święto jednoczące obywateli RP, uczące troski o dobro wspólne, pokazujące, czym jest przyroda, ziemia, ekosystem i jak ludzie mają się zachowywać wobec środowiska, aby sobie nie szkodzić.

Polskie obchody Światowego Dnia Ziemi zakończył 4. czerwca b.r. warszawski festyn w parku Pole Mokotowskie. Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej – organizator wydarzenia, przygotowała bogaty program, prezentujący ofertę edukacyjną wielu instytucji, w tym także Inspekcji Ochrony Środowiska, które cenią sobie piękno środowiska i dbają o jego ochronę.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi poświęcone były różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest to temat ważny, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Inspekcja Ochrony Środowiska bada i ocenia stan elementów różnorodności biologicznej, w tym gatunków i siedlisk przyrodniczych. Prowadzony przez nas Państwowy Monitoring Środowiska to jedno z głównych źródeł wiedzy o stanie polskiej przyrody. Prezentacja tych obszarów działalności stała się motywem przewodnim stoiska Inspekcji.

Podczas wydarzenia można było otrzymać liczne publikacje z zakresu monitoringu przyrody i stanu środowiska w Polsce. Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska odpowiadali na wiele interesujących pytań i przygotowali dla najmłodszych krzyżówki, kolorowanki, quizy, które były nagradzane atrakcyjnymi gadżetami oraz grami planszowymi i puzzlami, o tematyce środowiskowej.

Inspekcja Ochrony Środowiska zaprezentowała ponadto mobilną stację monitoringu, jakości powietrza oraz aplikację powietrzną za pomocą, której można zapoznać się z wiarygodnymi i rzetelnymi pomiarami IOŚ spełniającymi wszelkie europejskie standardy. Samochód Inspekcji Ochrony Środowiska - mobilna stacja pomiarów, z automatycznymi miernikami: benzenu (btx), pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, ozonu, tlenków azotu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, budził zainteresowanie wśród zatroskanych mieszkańców Warszawy, którzy przede wszystkim pytali naszych ekspertów o skuteczność badań jakości powietrza przy użyciu drona i o sens montowania czujników niskokosztowych w swojej okolicy.

Na stoisku Inspekcji można było zobaczyć także bezzałogowy statek powietrzny (dron) DJI Phantom 3 Pro, wykorzystywany w trakcie kontroli do wykonywania dokumentacji zdjęciowej i filmowej z powietrza. Ponadto można było zapoznać się z aplikacją umożliwiającą społeczeństwu dostęp do informacji o ustaleniach inspektorów ochrony środowiska z przeprowadzonych kontroli oraz podjętych działaniach pokontrolnych. Portal informatyczny IOŚ dostępny jest pod adresem iswk.gios.gov.pl (link na stronie GIOŚ w menu PORTALE/Kontrole IOŚ).

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.