Banner wskazujący na źródło wiedzy o szczepieniach przeciw COVID-19

Z upoważnienia Ministra Zdrowia, Podsekretarz Stanu Pan Zbigniew J. Król z dniem 5 maja 2017 r. powołał dr inż. Marka Haliniaka, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz dr Leszka Karskiego, Dyrektora Departamentu Strategii i Komunikacji GIOŚ do Rady Naukowej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (IMPiZŚ) w Sosnowcu.

Rada naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym instytutu w zakresie jego działalności statutowej oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej.

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego jest instytutem badawczym prowadzącym badania naukowe, prace wdrożeniowe, działalność szkoleniową i ekspertyzową oraz działalność diagnostyczną, orzeczniczą i leczniczą w zakresie medycyny pracy i zdrowia środowiskowego.[1]

Instytut podejmuje również zadania z zakresu zdrowia publicznego w tym m.in. zadania z zakresu profilaktyki chorób. Ważnym elementem tej profilaktyki jest zdiagnozowanie czynników środowiskowych wpływających na zdrowie.

Inspekcja Ochrony Środowiska, stojąc na straży bezpieczeństwa ekologicznego Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie swoich zadań, określa emisje zanieczyszczeń środowiska oraz kontroluje korzystających ze środowiska. Wykonywany przez Inspekcję zakres badań w ramach Państwowego Monitoring Środowiska (PMŚ) poszerza wiedzę na temat szkodliwych czynników, których unikanie wpływa na zdrowie. Badania w ramach PMŚ i ocena stanu środowiska dotyczą następujących obszarów: powietrza, wody, gleby, przyrody, hałasu, pól elektromagnetycznych oraz promieniowania jonizującego. [2]

Świadomość wpływu środowiska na nasze zdrowie jest coraz większa i zapewne coraz częściej będziemy wykorzystywać wiedzę o stanie środowiska w podejmowaniu osobistych decyzji.


[1] Materiał źródłowy: http://www.imp.sosnowiec.pl/

[2] Dane dostarczane przez GIOŚ w zakresie PMŚ są potrzebne tym podmiotom, które opracowują regulacje prawne, dokumenty strategiczne, plany działań, wydają decyzje lokalizacyjne przedsięwzięć, by zapewnić właściwą ochronę wszystkich elementów środowiska, które wpływają na zdrowie i jakość życia.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.