Banner wskazujący na źródło wiedzy o szczepieniach przeciw COVID-19

„Razem ku zielonej przyszłości – Fundusze Norweskie i EOG na rzecz środowiska w Polsce” to tytuł konferencji, jaka odbyła się w dn 23-24 maja br. we Wrocławiu.

Celem konferencji było podsumowanie kilkuletniego wdrażania programów środowiskowych i zaprezentowanie rezultatów realizacji projektów współfinansowanych przez państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

W ramach programu PL 03 Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w partnerstwie z Norweskim Instytutem Badań Powietrza (NILU) zrealizował dwa projekty (ekspercki i inwestycyjny), których celem było zapewnienie odpowiedniego poziomu jakości i precyzji pomiarów zanieczyszczeń powietrza oraz zakup urządzeń pomiarowych i wyposażenia laboratoryjnego niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sieci monitoringu jakości powietrza.

W ramach projektu eksperckiego powstały m.in. aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce” oraz Portal „Jakość Powietrza”.

Bezpłatna aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” prezentuje bieżące dane o jakości powietrza i stężeniu zanieczyszczeń np. pyłu PM10, pyłu PM2,5. W przypadku wystąpienia przekroczeń ich dopuszczalnych poziomów, wysyła ona powiadomienie na urządzenie użytkownika. W 2016 r. aplikację zainstalowało ponad 105 tys. osób.

Prezentacji danych dotyczących jakości dedykowany jest również Portal Jakości Powietrza. Znajdziemy tam także informacje m.in. o systemach pomiarów i programach ochrony powietrza oraz o przekroczeniach dopuszczalnych i ostrzegawczych poziomów zanieczyszczeń.

Projekt inwestycyjny obejmował natomiast zakup wysokiej jakości sprzętu specjalistycznego, w tym 624 specjalistycznych urządzeń pomiarowo-badawczych dla WIOŚ i 12 dla Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

***

Fundusze norweskie są instrumentem ustanowionym przez kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE. Wsparcie finansowe ma pomóc w zmniejszaniu różnic społeczno-ekonomicznych w obrębie EOG. Ich celem jest także wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy krajami udzielającymi wsparcia a je otrzymującymi.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Środowiska.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.