Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W ramach ogólnoeuropejskiego programu Copernicus (Copernicus Atmosphere Monitoring Service - CAMS) w dniach 16-18 maja 2017 odbywa się Zgromadzenie Ogólne serwisu.

Organizatorem spotkania jest Politechnika Warszawska, która od roku 2013 jest odpowiedzialna również za realizację krajowej operacyjnej prognozy zanieczyszczenia ozonem, publikowanej na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (powietrze.gios.gov.pl).

W roku 2015 grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej dołączyła do konsorcjum odpowiedzialnego za dostarczanie operacyjnej krótkoterminowej prognozy jakości powietrza w skali europejskiej (CAMS 50). Model rozwijany i wykorzystywany przez Politechnikę Warszawską jest jednym z trzech nowych modeli, które wykazują się bardzo dobrą sprawdzalnością dla obszaru Europy i zostały zweryfikowane w wielu eksperymentach obliczeniowych.

Zgromadzenie Ogólne Serwisu Monitoringu Atmosfery stwarza możliwość szerokiej dyskusji nad realizacją zadań Copernicus – Serwisu Monitoringu Atmosfery w okresie ostatniego roku oraz wspólnego kształtowania dalszych kierunków rozwoju.

Serwis monitoringu Atmosfery Copernicus (CAMS) ma na celu udostępnienie społeczeństwu wysokiej jakości danych opisujących stan atmosfery, opartych na obserwacji i prognozach krótkoterminowych stężeń zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych oraz promieniowania ultrafioletowego (UV).

Program konferencji daje jej uczestnikom możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu dostępu do produktów serwisu CAMS oraz ich potencjalnych zastosowań. W Forum uczestniczyli także przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska.

Katarzyna Wiech, Dyrektor Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ, zaprezentowała uczestnikom spotkania system oceny jakości powietrza w Polsce, w ramach którego działają dwa nowe elementy: portal i aplikacja Jakość powietrza w Polsce[1].

***

Serwis Copernicus jest flagowym programem Komisji Europejskiej, który ma na celu udostępnienie danych operacyjnych i informacji o środowisku. Użytkownicy serwisu mają dostęp do zintegrowanych aktualnych danych o stanie środowiska i zmianach klimatu.


[1] System pozwala na dostęp do danych z bazy danych o jakości powietrza JPOAT 2,0 w tym danych przekazywanych on-line z automatycznych stacji monitoringu powietrza.
 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.