Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Rozwój współpracy w redukcji zagrożeń chemicznych, promocji bezpieczeństwa chemicznego i współpracy w zakresie ochotniczych straży pożarnych to tematy przewodnie Międzynarodowego Forum Warszawa-Kijów, które odbyło się 24 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Środowiska.

"Ochrona Środowiska jest płaszczyzną która łączy kraje w myśl wypracowania wspólnych rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo obywatela. Ma to szczególne znaczenie także w kontekscie zrównoważonego rozwoju. Myślę, że nasze forum będzie istotne, bo dotyczy elementu bezpieczeństwa chemicznego, który również organizacja OBWE ma na uwadze"- takimi słowami przywitał uczestników forum minister Marek Haliniak .

Organizatorami forum byli: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) w Warszawie i Ukraiński Związek Bezpieczeństwa Technicznego (USPTB). Obradom przewodniczył Vaidotas Verba szefa Biura Projektów OBWE w Kijowie, który aktywnie realizuje projekty wspierające transformację i integrację Ukrainy.

Uczestnikami forum oprócz przedstawicieli administracji państwowej były organizacje międzynarodowe i przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska.

Forum było zorganizowane z okazji 20-lecia wejścia w życie Konwencji o zakazie broni chemicznej i kontynuowało współpracę zainicjowaną w trakcie globalnego szczytu bezpieczeństwa chemicznego (www.chemss2016.org) w Kielcach w 2016 r..

Myślą przewodnią Forum było stworzenie platformy wymiany poglądów w kontekście współpracy w zakresie bezpieczeństwa chemicznego i ekologicznego, jako instrumentów redukcji zagrożeń ekologicznych. Uczestnicy debatowali na temat zwiększenia bezpieczeństwa po obu stronach granicy i wypracowywania rozwiązań w celu zapobiegania terroryzmowi chemicznemu. Podczas spotkania przedstawiony został także potencjał i doświadczenia Państwowej Straży Pożarnej i polski system ochrony przeciwpożarowej i reagowania kryzysowego.

***

Kompleksowy przegląd dotyczący bezpieczeństwa chemicznego na Ukrainie wykazał, utrzymywanie się zagrożeń chemicznych na wysokim poziomie. Dlatego rosną obawy, co do dalszego pogorszenia sytuacji zwłaszcza w związku z utrzymującym się kryzysem na wschodzie Ukrainy. Wiele obiektów i zakładów chemicznych zostało porzuconych. Utrzymuje się zagrożenie nielegalnego handlu toksycznymi substancjami chemicznymi i katastrofami chemicznymi i ekologicznymi w obszarze Donbasu. Wejście w życie umowy o wolnym handlu zwiększy przepływ chemikaliów, co wymaga umocnienia kontroli granicznej i tranzytowej.

Współpraca między Polska i Ukrainą w zakresie bezpieczeństwa chemicznego otwiera nowe możliwość dla współpracy regionalnej.Przykładem jest potencjalny problem z hałdami górniczymi w obszarze lwowskim. Polskie miasta mogą stać się pasem transmisyjnym dla realizacji programów pomocowych i współpracy gospodarczej i naukowej w bezpieczeństwie chemicznym i ochronie środowiska dla regionów przygranicznych. 

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.