Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Celem zwiększania świadomości społeczeństwa na rosnący problem nadmiernego występowania hałasu i jego wpływu na zdrowie człowieka ustanowiono w 1995 roku Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W Polsce obchody tego dnia zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.

Hałas jest drugim zagrożeniem człowieka w środowisku, zaraz po zanieczyszczeniach powietrza. Jak inne stresory, wiąże się z negatywnymi psychicznymi i psychologicznymi zmianami u osób narażonych.  Na co dzień mamy do czynienia z powszechną obecnością hałasu. Występuje on zwłaszcza w dużych miastach, wzdłuż tras komunikacyjnych, wokół obiektów przemysłowych i usługowych. Głównymi przyczynami narażenia na hałas w środowisku są nieefektywna urbanistyka oraz rosnące zapotrzebowanie na transport. W Europie, w tym w Polsce najbardziej powszechny jest hałas komunikacyjny, wg badań WHO co trzeci mieszkaniec naszego kontynentu narażony jest na szkodliwe działanie tego rodzaju hałasu.

W Polsce liczba mieszkańców eksponowanych na hałas drogowy, we wszystkich objętych mapami akustycznymi aglomeracjach wynosi:

- w zakresie poziomów LDWN> 55 dB ok. 5 300 000,
- w zakresie poziomów LN> 50 dB ok.3 660 000,
z łącznej liczby mieszkańców aglomeracji ok. 10 000 000.

Szczegółowe informacje można znaleźć:

http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_halasu/Raport_o_stanie_akustycznym.pdf

Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:

http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-halasu

http://www.eea.europa.eu/publications/noise-in-europe-2014/at_download/file

http://www.eea.europa.eu/soer-2015/europe/noise

https://www.ely-keskus.fi/documents/10191/22249785/NUGENT_EnvironmentalNoiseInEurope_Finland_22March2017.pdf/91b3818b-6893-4843-af1a-3c52f49c1019

http://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/sub-sections/noise-fact-sheets

http://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/sub-sections/noise-fact-sheets/poland-noise-fact-sheet-2015/view

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.