Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 20 kwietnia b.r. w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Odorowa (MKO 2017) pn:"Uciążliwość Zapachowa, Ocena, Pomiary i Kontrola" z udziałem dr Leszka Karskiego, dyrektora Departamentu Strategii i Komunikacji w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

"W Polsce brakuje ujednoliconych uwarunkowań prawnych dotyczących standaryzacji zapachowej jakości powietrza. Problemem jest zarówno ustalenie metod pomiaru, jak i kryteriów dopuszczalnej ekspozycji na odory. Aktualnie są prowadzone prace legislacyjne nad opracowaniem ustawy w sprawie przeciwdziałania uciążliwościom odorowym. Inspekcja Ochrony Środowiska jest żywo zainteresowana wypracowaniem rozwiązań, które pozwolą nam na walkę z tym rodzajem uciążliwości"- podkreślił podczas swojego wystąpienia Leszek Karski

Organizatorami wydarzenia był: Environmental Odour Consulting przy współpracy z: Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej oraz Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Konferencja była wymianą doświadczeń i poglądów w zakresie praktycznych jak i naukowych rozwiązań stosowanych w tematyce odorów. To spotkanie środowiska naukowego z jednostkami administracji państwowej oraz przedstawicielami biznesu, w tym zakładów przemysłowych poszerzyło poglądy na tak ważny społecznie temat środowiskowy, którego skutki wpływają często na stan zdrowia obywateli.

Wśród uczestników i prelegentów konferencji znaleźli się także najlepsi wieloletni eksperci "odorowi" z zagranicy, m.in. z Kanady, Włoch, Hiszpanii, Francji, Austrii oraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

"Taka międzynarodowa wymiana zdań, jest pomocnym narzędziem w budowaniu dobrych rozwiązań legislacyjnych i metodycznych na rynku polskim" - komentował Leszek Karski.

Głównymi tematami podjętymi podczas konferencji były zarówno aspekty prawne dotyczące odorów wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej, jak i światowe standardy odorowe. Ponadto omówiono następujące zagadnienia: metody oceny uciążliwości zapachowej, ocene ryzyka zdrowotnego związanego z odorami, metody redukcji i kontroli odorów, oddziaływanie i wpływ obiektów przemysłowych, rolnych oraz gospodarki komunalnej na środowisko, programy badawcze.

***

Problem uciążliwości zapachowej, bez wyjątku dotyka wszystkich obywateli krajów UE. W Polsce, w roku 2016 do Inspekcji Ochrony Środowiska skierowano ponad 9700 spraw, z czego ponad 1900 dotyczyło ochrony powietrza, - aż 65,9% (1254) wiązało się z negatywnym działaniem substancji zapachowych na środowisko i ludzi.

Inspekcja Ochrony Środowiska prowadzi kontrole m.in. ferm zwierząt, składowisk odpadów komunalnych, kompostowni odpadów, oczyszczalni ścieków, ubojni, zakładów produkcji środków spożywczych, które potwierdzają występujący problem uciążliwości zapachowych.

Ministerstwo Środowiska, w celu wypełnienia luki informacyjnej i edukacyjnej w tym zakresie opracowało "Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej", który jest dostępny na stronie internetowej resortu. Kodeks zawiera zbiór praktyk i działań przyjaznych środowisku, których zastosowanie może się przyczynić do ograniczenia uciążliwości zapachowej. Należy podkreślić, że Kodeks ten stanowi materiał pomocniczy dla mierzących się z problematyką uciążliwości zapachowej organów administracji samorządowej szczebla lokalnego i wojewódzkiego jak i dla przedsiębiorców.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.