Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

„Pojęcie gospodarki cyrkulacyjnej, dziś tak modne nie jest niczym nowym” - podkreślił minister Marek Haliniak, główny inspektor ochrony środowiska, podczas swojego wystąpienia poświęconego gospodarce o obiegu zamkniętym podczas XII Konferencji Recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która odbyła się 12.04 br. w Warszawie.

„Funkcjonowało jako idea i jako praktyka postępowania w różnych kulturach. Na przykład w kulturze japońskiej mamy pojęcie mottainai, a w polskim tradycyjnym gospodarstwie zasadę niemarnowania niczego”- powiedział Haliniak.

Minister w wystąpieniu odniósł się do świadomego gospodarowania zużytym sprzętem, który ma potencjał do ponownego użycia. Recykling to ochrona środowiska, a elektroodpad to cenny surowiec dla nowoczesnego przemysłu - zaznaczył.

Podczas swojego wystąpienia Marek Haliniak przywołał smutne statystyki:

„W Europie Średnie zużycie materiałów na mieszkańca wynosi ok 16 t z czego tylko 40% podlega recyklingowi lub jest ponownie użyte, a reszta jest składowana albo spalana”.

Ten trend należy zmieniać dla dobra naszej planety. Wspólnie budować świadomość społeczną biznesu. Dlatego tak ważne są takie konferencje. Inspekcja Ochrony Środowiska wraz z podmiotami finansującymi i gospodarującymi odpadami jest gotowa wypracowywać dobre rozwiązania, realizując unijne cele w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym – komentował minister Marek Haliniak.

Podczas konferencji analizie został poddany system zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od momentu wprowadzenia noweli ustawy ZSEE. Spotkanie to było platformą wymiany doświadczeń zarówno przedstawicieli organizacji i firm branżowych, jak i administracji. Eksperci branży odpadowej, przedstawiciele instytutów badawczych, uczelni, a także urzędnicy i producenci dyskutowali na temat wdrażania idei gospodarki o obiegu zamkniętym z uwzględnieniem wymaganych poziomów zbiórki elektroodpadów. Jak podkreślali organizatorzy Forum, Firma Abrys i Związek Pracodawców AGD, ten rynek wciąż się tworzy dlatego tak ważne jest dobre prawo i skuteczna jego egzekucja oraz edukacja.

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.