Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Gospodarka o obiegu zamkniętym - przyszłość Europy? - to jeden z tematów poruszonych podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie 27-28 marca br.

Ta największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona była zagadnieniom polityki regionalnej i współpracy samorządów z władzą centralną. Sesje plenarne kongresu odbywały się w zakresie kilku ścieżek tematycznych , m.in. były to: Środowisko, Gospodarka, Społeczeństwo, Innowacje.

W trakcie jednego z paneli dyskusyjnych podjęto temat wdrażania przez Komisję Europejską pakietu Gospodarka o Obiegu Zamkniętym ( z ang. Circular Economy). Gościem specjalnym panelu był minister Marek Haliniak , główny inspektor ochrony środowiska, który podkreślił znaczenie realizacji gospodarki recylkulacyjnej dla zachowania ekosystemów.

"Zielona ekonomia, ekorozwój to pojęcia, które  funkcjonowały zanim zaczęliśmy mówić o Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Są one podwalinami gospodarki cyrkulacyjnej. GOZ, jako praktyka postępowania pozwala myśleć o używaniu wielu produktów w sposób efektywny."

Przedstawiciele administracji państwowej, nauki, organizacji non-profit oraz biznesu i ekonomii analizowali korzyści płynące z GOZ zarówno dla środowiska jak i gospodarki w UE. Jednym z aspektów wdrażania pakietu GOZ jest podjęcie działań na rzecz ograniczenia odpadów spożywczych. Okazuje się bowiem, że znaczącym problem rozwiniętych krajów Unii Europejskiej jest obecnie marnowanie wszystkiego w znacznie większym stopniu niż dawniej, w krajach rozwijających się.

Minister M. Haliniak zwrócił uwagę na wyzwania jakie stoją przed Polską w sektorze odpadów.

"Nie możemy kontynuować modelu gospodarki: weź- wyprodukuj- zużyj-wyrzuć. Marnowanie odpadów to narastający problem. Powinniśmy wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą zachować środowisko w dobrej kondycji. Priorytetem i celem działań inspekcji jest ograniczanie szarej strefy odpadów"

Podczas debaty zostały przedstawione najważniejsze kierunki działań, które pomogą krajom UE wprowadzać Circular Economy. Między innymi omówiono sposoby postępowania z odpadami, metody na ich zmniejszenie, a także zaproponowano budowanie wspólnego rynku surowców wtórnych.

Wysokiej jakości recycling, innowacyjność gospodarki unijnej, powiązanie nauki i przemysłu, a także wpływanie na zmianę postaw konsumenckich to fundamentalne założenia, na których budowanie GOZ jest możliwe. Istotne są też dopasowane narzędzia finansowe i ujednolicone wymagania w zakresie gospodarki odpadami. To najważniejsze wnioski płynące z poświęconej środowisku debacie Europejskiego Kongresu Samorządów .

 

 

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.