Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Zagadnieniami poruszonymi podczas Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, jaka odbyła się w Rabce Zdroju 16. marca br., były skuteczność i wiarygodność badań czystości powietrza na terenie uzdrowisk w Polsce.

W posiedzeniu komisji uczestniczył Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto udział w dyskusji wzięli wiceministrowie resortów Środowiska i Zdrowia, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Najwyższej Izby Kontroli, a także władz samorządowych, uzdrowisk Województwa Małopolskiego i organizacji proekologicznych.

Posłowie podczas trwania komisji zapoznali się m.in. z zasadami pomiaru zanieczyszczeń powietrza w uzdrowiskach, a także z wieloma raportami i informacjami dotyczącymi m.in. systemu Państwowego Monitoringu Środowiska.

Minister Marek Haliniak podkreślił jak ważna jest wiarygodność danych pomiarowych w kontekście wyciągania wniosków w temacie czystości powietrza. Minister zaznaczył, że monitoring gminny, który służy głównie celom inwestycyjnym, dziś jest zestawiany z raportami GIOŚ, choć opiera się na innych urządzeniach i metodach badawczych.

Dane z pomiarów monitoringu prowadzonego przez gminy, mogą być włączone do Państwowego Systemu Monitoringu pod warunkiem, że będą zgodne ze standardami UE i ONZ” - powiedział Marek Haliniak podczas konferencji prasowej

Zorganizowanie Komisji Ochrony Środowiska w Rabce Zdroju było odpowiedzią na raport NIK, którego kontrola wykazała, że posiadanie statusu uzdrowiska nie gwarantuje, że dany obszar spełnia wymogi wyznaczone dla uzdrowiska. Zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza sformułowano w odniesieniu do pięciu miejscowości.

Wiceprzewodnicząca komisji – Anna Paluch, odniosła się do tego raportu uznając, że przekroczenia w uzdrowiskach nie są tak duże jak w aglomeracjach miejskich.

Monitoring czystości powietrza realizowany przez GIOŚ w uzdrowiskach w Polsce spełnia wszelkie światowe standardy” - dodała posłanka PiS

Zdaniem posłów i przedstawicieli gmin najlepszą metodą walki o dobrą jakość powietrza są rozwiązania systemowe. Podkreślono także znaczenie geotermii i ciepła systemowego w Polsce jako najtańszych i najprostszych metod na obniżenie niskiej emisji, która wpływa na zanieczyszczenie powietrza.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.