Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Kompendium wiedzy o pyłach w powietrzu dostępne bezpłatnie na portalu GIOŚ

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym, zapraszamy do zapoznania się z wydanym w zeszłym roku kompendium wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza pyłami w Polsce pt.: "Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym w Polsce". Informujemy, że lektura ta dostępna jest do pobrania i korzystania na podstronie Publikacje portalu "Jakości Powietrza" pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/publications (na stronie tej znajdują się także inne opracowania, raporty i analizy dotyczące jakości powietrza przygotowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska).

Do opracowania pierwszego w Polsce tak szerokiego i szczegółowego studium na temat pyłów drobnych w atmosferze Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaprosił doświadczonych ekspertów m.in. z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Śląskiej, Instytutu Ochrony Środowiska - PIB, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB.

Kompendium powstało pod redakcją naukową prof. dr hab. inż. Katarzyny Judy-Rezler.

W efekcie tej wielomiesięcznej współpracy powstało merytorycznie bogate opracowanie.

Kompendium, o którym mowa powyżej zawiera zbiór informacji i pojęć opisujących procesy zachodzące w atmosferze. Można w niej znaleźć informacje o źródłach emisji pyłu pierwotnego jak i jego prekursorów, procesach tworzenia się pyłu zawieszonego i jego przemianach w atmosferze, aerozolach biologicznych, jak i warunkach atmosferycznych sprzyjających tworzeniu się sytuacji smogowych. Kompendium zawiera również informacje o wpływie pyłu zawieszonego na środowisko, w tym na zdrowie ludzi i klimat, a także obszerną informację na temat metod monitorowania pyłu zawieszonego w atmosferze i systemu ocen jakości powietrza w Polsce.

Bardzo istotnym fragmentem kompendium jest również część, w której zawarto informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce przez pył zawieszony i składniki zawarte w tym pyle. Prezentowane w tej części dane zostały wytworzone zarówno w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska jak i w ramach prac naukowo-badawczych zrealizowanych przez polskie instytuty naukowo-badawcze i uczelnie.

Zapraszamy do lektury.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.