Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 14 lutego poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone na obszarze województwa śląskiego w Wodzisławiu Śląskim (259 µg/m3), Zabrzu (211 µg/m3), Katowicach (213 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (205 µg/m3), Bielsko-Białej (234 µg/m3), w województwie opolskim w Zdzieszowicach (226 µg/m3) oraz Kędzierzynie-Koźlu (240 µg/m3), w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu (269 µg/m3) i Dzierżoniowie (230 µg/m3) oraz w województwie kujawsko-pomorskim w Grudziądzu (217 µg/m3). Przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa), miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w Rybniku (316 µg/m3) i w Żywcu (369 µg/m3) oraz w województwie dolnośląskim w Nowej Rudzie (360 µg/m3).

 Obecnie (dane z godziny 11.00) stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach, zwłaszcza południowej i środkowej Polski, przekracza 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Kluczbork, Kędzierzyn Koźle, Zdzieszowice), małopolskim (Kraków, Skawina, Trzebinia, Olkusz, Tarnów), wielkopolskim (Kalisz, Poznań, Piła, Konin), łódzkim (Łódź, Radomsko, Piotrków Trybunalski), świętokrzyskim (Kielce, Małogoszcz, Nowiny), kujawsko-pomorskim (Włocławek, Bydgoszcz), dolnośląskim (Wrocław, Nowa Ruda, Legnica, Bolesławiec, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów), lubuskim (Wschowa, Żary), zachodniopomorskim (Szczecinek), pomorskim (Kościerzyna) oraz w województwie lubelskim (Lublin). Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, zwłaszcza w południowej Polsce, są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).

Według prognozy IMGW-PIB, w dniu 15 lutego na obszarze Polski będzie występowało zachmurzenie małe lub umiarkowane, a tylko na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami w środkowej części dnia. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrami nad Bawarią, Podkarpaciem i Rumunią. Z północnego zachodu napływa cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna od 0°C, 2°C na wschodzie do 5°C, 7°C na zachodzie i do 7°C, 9°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby, zmienny. W nocy we wschodniej połowie Polski zachmurzenie całkowite, miejscami przejaśnienia, a w rejonach górskich rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach mgieł lokalnie zachmurzenie całkowite. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6°C, -4°C na południu do -3°C, -1°C na północy, w dolinach górskich od  8°C do -4°C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany.

Mając powyższe na uwadze w dniu dzisiejszym prognozuje się utrzymanie wysokich stężeń zanieczyszczeń na południu i w centralnej Polsce. W godzinach wieczornych i w porze nocnej prawdopodobny jest dalszy wzrost stężeń zanieczyszczeń na tych obszarach.

Prognoza IMGW-PIB na dzień jutrzejszy (16 lutego) przewiduje zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wschodzie, a wieczorem na północnym zachodzie zachmurzenie duże. Na wybrzeżu zachodnim popołudniu możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C, 3°C na krańcach wschodnich do 6°C, 8°C na zachodzie i do 8°C, 10°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Na zachodzie i północy prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i deszczu postępujące na wschód.

Utrzymujące się niskie prędkości wiatru oraz brak opadów będą sprzyjać występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i i utrzymywaniu się złej jakości powietrza.

Na obszarach, na których będą się utrzymywać bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu "Jakość powietrza" (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce"

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.