Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

 W dniu 18 stycznia stężenia pyłu zwieszonego na większości obszaru kraju są w zakresie stężeń stężeń od niskich do umiarkowanych. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego występują na obszarze miast centralnej Polski (Warszawa, Łódź, Płock) oraz w Dąbrowie Górniczej, Zakopanym i Nowym Targu.  Na obszarze Warszawy najwyższe stężenia są notowane na stacji przy ul. Kondratowicza, gdzie o godzinie 10.00 stężenie 1-godzinne pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 141 µg/m3. Najwyższe stężenia pyłu zawieszonego w tym czasie wystąpiły w miejscowościach podwarszawskich, np. w Otwocku (1-godzinne stężenie pyłu PM10 - 263 µg/m3), Piastowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 - 308 µg/m3) czy Legionowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 - 215 µg/m3). Wysokie stężenia pyłu PM10 lub/i pyłu PM2,5 występują obecnie również w innych miastach środkowego Mazowsza (Siedlce, Żyrardów), a także w Żyrardowie.

1-godzinnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia średniodobowego, a nie 1-godzinnego.

Dzisiaj Polska pozostaje pod wpływem rozległego, umacniającego się wyżu, rozciągającego się od Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję, w zimnym powietrzu napływającym z północy. Ciśnienie rośnie. Zachmurzenie będzie dziś duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami padać może słaby śnieg, zwłaszcza w górach i w rejonach podgórskich. Temperatura maksymalna wyniesie od -6°C na południowym wschodzie do około -4°C w centrum kraju i -1°C na północnym zachodzie. Nieco cieplej nad morzem: 0°C, a chłodniej będzie w dolinach i kotlinach karpackich: -8°C. Wiatr będzie dziś słaby, na wybrzeżu umiarkowany. W górach wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, miejscami powodujący zamiecie śnieżne (prognoza IMGW-PIB). Prognozowane warunki meteorologiczne mogą sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń w centralnej części Polski, co w godzinach wieczornych może się przyczynić do dalszego wzrostu stężeń pyłu zawieszonego.

Aktualne prognozy do 20 stycznia przewidują utrzymywanie się słabego wiatru (0,2-5 m/s) na obszarze całego kraju (z wyłączeniem wybrzeża, gdzie wiatr będzie silniejszy), co wraz z utrzymującymi się niskimi temperaturami poniżej zera, lokalnymi mgłami może wpłynąć lokalnie na pogorszenie się jakości powietrza. Dopiero 21 stycznia przewidywany jest nie tylko na wybrzeżu, ale i w  północno-wschodniej i centralnej części kraju umiarkowany wiatr wiejący z prędkością 5-8 m/s, sprzyjający poprawie stanu jakości powietrza.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.