Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 11 stycznia stężenia pyłu zwieszonego obniżyły się jednak poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Zabrzu (212 µg/m3), Tychach (288 µg/m3), Żywcu (267 µg/m3), Jaśle (249 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (209 µg/m3) i w Rzeszowie (229 µg/m3), natomiast przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miały miejsce w województwie małopolskim w Skawinie (314 µg/m3), Krakowie (330 µg/m3) i w Nowym Targu (336 µg/m3).

Obecnie (12.01.2017) stężenie pyłu zawieszonego PM10 w Polsce jest niskie. Warunki aerosanitarne bardzo się poprawiły. Wzrost temperatury powietrza i siły wiatru oraz opady śniegu spowodowały szybki spadek stężenia pyłu PM10 i PM2,5. 

W dniach 13 i  14  stycznia prognozuje się w dzień zachmurzenie duże, na południu i w centrum większe przejaśnienia. Okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -1°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków południowych skręcający na zachodnie. Porywy wiatru do 60 km/h, na zachodnim wybrzeżu i w rejonach podgórskich Sudetów do 70 km/h, a wysoko w Tatrach do 100 km/h, a na szczytach Sudetów do 140 km/h. Na północy, wschodzie i w centrum miejscami zawieje śnieżne. W związku z występowaniem silnego wiatru i opadów nie prognozuje się istotnego wzrostu stężeń zanieczyszczeń

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce można śledzić na bieżąco na portalu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home oraz za pomocą aplikacji mobilnej GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce” http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app.

Wyniki pomiarów pyłu PM10 i PM2,5 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - dane jednogodzinne od 8 do 12 stycznia do godziny 10.00 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.