Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 10 stycznia stężenia pyłu zwieszonego nieco się obniżyły jednak poziom informowania dla pyłu zawieszonego  PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10  wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Sosnowcu (228 µg/m3), Katowicach (240 µg/m3), Częstochowie (284 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (264 µg/m3), Zdzieszowicach (231 µg/m3), Kędzierzynie-Koźlu (201 µg/m3) i w Skawinie (215 µg/m3), natomiast przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miały miejsce na obszarze województwa śląskiego: w Rybniku (548 µg/m3), Żywcu (305 µg/m3), Zabrzu (482 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (403 µg/m3) i w Tychach (363 µg/m3).

 Obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo wschodniej Polski przekracza 100 µg/m3, najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło),dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce), nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. W dniu dzisiejszym następuje stopniowe obniżanie się stężenia pyłu zawieszonego w województwie śląskim przy jednoczesnym wzroście stężeń pyłu zawieszonego w aglomeracji krakowskiej oraz w południowej i wschodniej części województwa małopolskiego i zachodniej części województwa podkarpackiego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) zwłaszcza w południowej Polsce.

 W dniu dzisiejszym cały kraj znajdzie się w zasięgu zatoki niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim, ale przez większość dnia południowy wschód pozostanie jeszcze pod wpływem wyżu. Stopniowo nad cały kraj zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna wyniesie od -8°C na wschodzie, około -5°C w centrum, do 0°C, 2°C miejscami na zachodzie i wybrzeżu (prognoza IMGW-PIB). Na południowym wschodzie wiatr będzie słaby i umiarkowany, co może powodować utrzymywanie się bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń w województwach małopolskim i podkarpackim. W dniu dzisiejszym w województwie śląskim prognozuje się stopniową poprawę jakości powietrza.

W dniach 12 i 13 stycznia przewiduje się  okresami opady śniegu, a na zachodzie, północy i w centrum Polski śniegu i deszczu ze śniegiem, co sprzyjać będzie usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza atmosferycznego. Temperatura maksymalna od -3°C na południowym wschodzie wyniesie około 1°C w centrum do 4°C miejscami na zachodzie i wybrzeżu jednocześnie wzrośnie siła wiatru. Przewidywane ocieplenie, wiatr, opady śniegu i deszczu ze śniegiem sprzyjać będą poprawie stanu jakości powietrza atmosferycznego.

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Wyniki pomiarów pyłu PM10 i PM2,5 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - dane jednogodzinne od 8 do 11 stycznia do godziny 10.00

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.