Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Nowej Rudzie (226 µg/m3), Koninie (230 µg/m3), Sosnowcu (297 µg/m3), Cieszynie (263 µg/m3), Opolu (267 µg/m3), Oleśnie (234 µg/m3), Olkuszu (272 µg/m3), Krakowie (246 µg/m3), Skawinie (216 µg/m3), Pabianicach (240 µg/m3), Otwocku (203 µg/m3), Radomsku (290 µg/m3) i Piotrkowie Trybunalskim (207 µg/m3), natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku (860 µg/m3), Żywcu (390 µg/m3), Zabrzu (736 µg/m3), Częstochowie (499 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (675 µg/m3), Tychach (339 µg/m3), Katowicach (371 µg/m3), Gliwicach (425 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (360 µg/m3) i w województwie opolskim w Zdzieszowicach (301 µg/m3) oraz w Kędzierzynie-Koźlu (301 µg/m3).

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej Polski przekracza 100 µg/m3, najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle), małopolskim (Skawina) i wielkopolskim (Kalisz) - nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) zwłaszcza w południowej Polsce. 

Dzisiaj Polska pozostanie w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji, ale wieczorem od północnego zachodu nad zachodnią część kraju nasunie się płytka zatoka, związana z głębokim niżem nad północnym Atlantykiem. Wschodnia połowa kraju pozostaje w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, napływającym z północnego wschodu, a nad zachodnią z południowego zachodu napływa cieplejsza polarno-morska masa powietrza. Temperatura maksymalna wyniesie od -9°C miejscami na wschodzie i w kotlinach karpackich do około -6°C w centrum i -2°C na zachodzie. Wiatr będzie dziś słaby, okresami umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, porywisty, południowy i południowo-wschodni (prognoza IMGW-PIB). Mając powyższe na uwadze w dniu dzisiejszym prognozuje się utrzymanie bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń na południu Polski w województwach śląskim i opolskim.

Prognoza pogody na dzień jutrzejszy (11 stycznia) przewiduje porywy wiatru w zachodniej połowie kraju do 70 km/h, a na wybrzeżu do 85 km/h. W nocy z 11 na 12 stycznia na zachodzie przewiduje się zachmurzenie duże z opadami śniegu przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu, Przewidywana sytuacja mereologiczna na dzień 11 i 12 stycznia będzie sprzyjać intensyfikacji dyspersji zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju. 

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu. 

Wyniki pomiarów pyłu PM10 i PM2,5 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - dane jednogodzinne od 8 do 10 stycznia do godziny 9.00

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.