Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W roku 2016 odbyło się dwoje z czworga zaplanowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska warsztatów porównawczych poboru i oznaczania biologicznych elementów oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Wiosną odbyły się warsztaty dotyczące fitobentosu, natomiast latem makrofitów.

Międzylaboratoryjne warsztaty porównawcze na zlecenie GIOŚ organizuje firma CE2 Centrum Edukacji M. Dziewa, E. Tarnas-Szwed Sp. J., z siedzibą w Lublinie. Warsztaty obejmują zarówno ocenę poboru prób biologicznych w terenie, jak i ich obróbkę w laboratorium. W warsztatach biorą udział laboratoria wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, a umiejętności ich pracowników są oceniane przez specjalistów z kilku ośrodków naukowych kraju. Warsztaty porównawcze pozwalają na wymianę doświadczeń, a dzięki kontaktom z ekspertami ze świata nauki, mają charakter szkoleń odświeżających wiedzę.

W kwietniu odbyły się warsztaty z poboru i oznaczania okrzemek fitobentosowych. Warsztaty podzielone były na cztery grupy: pojezierno-morską (Gołuń), pojezierno-centralną (Spała), centralną (Spała) i górską (Tęgoborze). W czerwcu i sierpniu odbyły się natomiast warsztaty z poboru i oznaczania makrofitów. Podział na grupy był podobny, a część terenowa warsztatów odbyła się w Pile, Spale i Bielsku-Białej. Jesienią zeszłego roku odbyły się warsztaty w zakresie makrobezkręgowców bentosowych, a na lato przyszłego roku zaplanowane są warsztaty w zakresie fitoplanktonu.

Chociaż poziom pracowników poszczególnych laboratoriów WIOŚ jest zróżnicowany, ogólny poziom oceny biologicznych elementów oceny jednolitych części wód płynących wykonywany przez Inspekcję Ochrony Środowiska jest przez ekspertów uznany za właściwy.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.