Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W 1994r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustaliło dzień 16 września Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej dla upamiętnienia podpisania w tym dniu 1987 roku Protokołu Montrealskiego, mającego na celu ograniczenie w skali światowej emisji freonów i halonów, niszczących warstwę ozonową.

Polska od 11.10.1990r. jest Stroną Konwencji wiedeńskiej o ochronie warstwy ozonowej i Protokółu montrealskiego i jego późniejszymi poprawkami. Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej ma na celu przypominanie społeczności międzynarodowej o ciągle istniejącym zagrożeniu. Warstwa ozonowa jest potrzebna przede wszystkim po to, aby łagodzić szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które jest stale wysyłane przez Słońce. Gdy pojawiają się dziury w warstwie ozonowej ludzie i zwierzęta narażeni są na nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, która ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka (rak skóry, zaćmę, spadek odporności) i na cały ekosystem.

Konwencja wiedeńska zobowiązuje przede wszystkim do prowadzenia systematycznych pomiarów zawartości ozonu w atmosferze oraz pomiarów promieniowania ultrafioletowego Słońca. Polska spełniając wymagania Konwencji realizuje w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska następujące badania:

    • pomiary całkowitej zawartości ozonu w atmosferze i pionowego rozkładu ozonu realizowane przez Obserwatorium w Belsku koło Grójca, Instytutu Geofizyki PAN;
    • pomiary pionowego rozkładu ozonu w atmosferze realizowane przez Ośrodek Oceanografii i Monitoringu Hydrosfery i Atmosfery IMGW-PIB w Legionowie koło Warszawy;
    • wyznaczanie pól całkowitej zawartości ozonu nad Europą na podstawie danych satelitarnych w Oddziale Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie;
    • pomiary natężenia promieniowania ultrafioletowego na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w: Łebie, Zakopanem i Legionowie oraz IGF PAN w Belsku.

Wyniki pomiarów są przekazywane na bieżąco do centrów międzynarodowych. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje na swoich stronach internetowych corocznie opracowania wyników pomiarów wraz z analizą sytuacji na terenie Polski http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-jakosci-powietrza oraz w miesiącach letnich prognozę indeksu UV, który jest miarą intensywności promieniowania ultrafioletowego, http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/promieniowanie-uv.

W ramach Światowej Organizacji Meteorologicznej istnieje Globalny System Obserwacji ozonu, składający się z naziemnych stacji pomiaru całkowitego ozonu w atmosferze i ze stacji sondaży ozonowych, mierzących pionowy rozkład ozonu w atmosferze do ok. 30 km. W Polsce do tej sieci należą wyżej wymienione stacje pomiarowe funkcjonujące w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

Wykonywane są również satelitarne pomiary całkowitej zawartości ozonu w skali globu przez NOAA i NASA.

W przypadku spadku całkowitego ozonu poniżej średniej z wielolecia Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydaje komunikaty z aktualnymi wynikami pomiarów.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.