Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 9 maja 2016 r. w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska odbyło się szkolenie dla pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dotyczące procedur odpraw celnych. Jego celem było zapoznanie pracowników GIOŚ z nowymi przepisami celnymi, które zaczęły obowiązywać od początku maja tego roku – m.in. od maja 2016 roku wszedł w życie Unijny Kodeks Celny (UKC).

Wprowadzenie Unijnego Kodeksu Celnego niesie za sobą istotne zmiany dla przedsiębiorców uczestniczących w handlu zagranicznym (w tym przemieszczających towary w postaci odpadów) oraz producentów korzystających z procedur celnych. Głównym założeniem nowych przepisów celnych jest ujednolicenie obsługi obrotu towarowego z zagranicą w całej UE poprzez harmonizację zasad wymiany informacji i zakresu danych - komunikacja pomiędzy przedsiębiorcami a organami celnymi (deklaracje, zgłoszenia etc.) ma się odbywać całkowicie za pomocą elektronicznych systemów. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. systemu zabezpieczeń (które mają być obligatoryjne) i procedur celnych (których klasyfikacja i zasady funkcjonowania się zmienią), a także ustalania wartości celnej.

Wykład przeprowadził Pan Piotr Pogorzelski - Zastępca Dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów. Organizacja wspólnych szkoleń organów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz innych służb zaangażowanych w kontrole transgranicznego przemieszczania odpadów m.in. organów Służby Celnej jest jednym z elementów bieżącej współpracy w ramach nadzoru nad międzynarodowym obrotem odpadami. Przeprowadzone szkolenie wpisuje się w realizacją Porozumienia zawartego pomiędzy Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska, Szefem Służby Celnej oraz Komendantem Głównym Straży Granicznej z dnia 4 marca 2015 r. w sprawie współdziałania w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.