Banner wskazujący na źródło wiedzy o szczepieniach przeciw COVID-19

Światowy Dzień Ziemi to szczególny dzień, który ma zwracać uwagę ludzi na wrażliwość ekosystemu naszej planety. Ten dzień, określany mianem największego ekologicznego święta, po raz pierwszy został ogłoszony w 1970 roku. Jest to święto obchodzone w dniu równonocy wiosennej, która w starożytności wiązana była ze świętem rodzącego się życia.

W 2009 roku - 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Już w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia na warszawskich Polach Mokotowskich, odbędzie się coroczny festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi  – w 2016 roku pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja”. Celebrować to święto będzie nie tylko Warszawa, dzisiaj i w najbliższych dniach w całej Polsce organizowane będą specjalne spotkania, pogadanki oraz wydarzenia, w których udział będą brali m.in. przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Oto niektóre z nich:

1. WIOŚ Białystok – 27 kwietnia 2016. w ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowany zostanie dzień sprzątania świata, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego,

2. WIOŚ Bydgoszcz – Pracownicy włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wezmą udział w obchodach Dnia Ziemi organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku. Podczas wydarzenia plenerowego na stoisku będą dostępne publikacje (raporty) oraz odbędą się konkursy dla najmłodszych.

Pracownicy włocławskiej delegatury WIOŚ w Bydgoszczy zasiądą również w Komisji Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku.

3. WIOŚ Katowice – 22 kwietnia 2016,  z okazji Dnia Ziemi, kino Cinema City w Bytomiu organizuje akcję edukacyjną „Przełącz się na czyste powietrze! Eko zajęcia o ochronie powietrza i segregacji odpadów”. Wydarzenie skierowane jest głównie do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w formie prezentacji przedstawi: „Przyczyny złej jakości powietrza w województwie śląskim oraz sposób informowania o jakości powietrza”.

5. WIOŚ Opole – 27 kwietnia 2016,  przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu weźmie udział w imprezie ekologicznej „Dzień Sprzątania Świata”. Jest to impreza o charakterze edukacyjnym, organizowana cyklicznie, a zaproszenie jest kierowane do uczniów szkół oraz opolskich urzędów, m.in. Urzędu Miasta Opola, Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz WIOŚ. Celem imprezy uświadomienie konieczności ciągłego dbania o środowisko naturalne oraz propagowanie utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu.

6. WIOŚ Poznań – Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu opowiedzą dzieciom ze szkół podstawowych z terenu miasta Wronki, o ochronie środowiska w aspekcie ograniczania uciążliwości związanych z nadmierną emisją hałasu. Prelekcja połączona będzie z prezentacją badania poziomu hałasu za pomocą specjalistycznych mierników. Będzie to cykl pogadanek, które odbędą się pomiędzy 25-29 kwietnia 2016.

7. WIOŚ Zielona Góra – 22 kwietnia br. w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (gen. W. Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra), przedstawiciel WIOŚ poprowadzi prezentację, pt. „Stan środowiska województwa lubuskiego”. Prelekcja poprzedzona zostanie pokazem specjalnym prowadzonym na żywo „Błękitna Planeta – Nasz Dom”.

Przypominamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wezmą wspólnie udział w corocznym otwartym festynie organizowanym przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, w najbliższą niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00 - 18.00, na warszawskich Polach Mokotowskich.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji Światowego Dnia Ziemi.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.