Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Światowy Dzień Ziemi to szczególny dzień, który ma zwracać uwagę ludzi na wrażliwość ekosystemu naszej planety. Ten dzień, określany mianem największego ekologicznego święta, po raz pierwszy został ogłoszony w 1970 roku. Jest to święto obchodzone w dniu równonocy wiosennej, która w starożytności wiązana była ze świętem rodzącego się życia.

W 2009 roku - 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Już w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia na warszawskich Polach Mokotowskich, odbędzie się coroczny festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi  – w 2016 roku pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja”. Celebrować to święto będzie nie tylko Warszawa, dzisiaj i w najbliższych dniach w całej Polsce organizowane będą specjalne spotkania, pogadanki oraz wydarzenia, w których udział będą brali m.in. przedstawiciele wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Oto niektóre z nich:

1. WIOŚ Białystok – 27 kwietnia 2016. w ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowany zostanie dzień sprzątania świata, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego,

2. WIOŚ Bydgoszcz – Pracownicy włocławskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wezmą udział w obchodach Dnia Ziemi organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku. Podczas wydarzenia plenerowego na stoisku będą dostępne publikacje (raporty) oraz odbędą się konkursy dla najmłodszych.

Pracownicy włocławskiej delegatury WIOŚ w Bydgoszczy zasiądą również w Komisji Konkursu Ekologicznego organizowanego przez Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku.

3. WIOŚ Katowice – 22 kwietnia 2016,  z okazji Dnia Ziemi, kino Cinema City w Bytomiu organizuje akcję edukacyjną „Przełącz się na czyste powietrze! Eko zajęcia o ochronie powietrza i segregacji odpadów”. Wydarzenie skierowane jest głównie do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w formie prezentacji przedstawi: „Przyczyny złej jakości powietrza w województwie śląskim oraz sposób informowania o jakości powietrza”.

5. WIOŚ Opole – 27 kwietnia 2016,  przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu weźmie udział w imprezie ekologicznej „Dzień Sprzątania Świata”. Jest to impreza o charakterze edukacyjnym, organizowana cyklicznie, a zaproszenie jest kierowane do uczniów szkół oraz opolskich urzędów, m.in. Urzędu Miasta Opola, Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz WIOŚ. Celem imprezy uświadomienie konieczności ciągłego dbania o środowisko naturalne oraz propagowanie utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu.

6. WIOŚ Poznań – Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu opowiedzą dzieciom ze szkół podstawowych z terenu miasta Wronki, o ochronie środowiska w aspekcie ograniczania uciążliwości związanych z nadmierną emisją hałasu. Prelekcja połączona będzie z prezentacją badania poziomu hałasu za pomocą specjalistycznych mierników. Będzie to cykl pogadanek, które odbędą się pomiędzy 25-29 kwietnia 2016.

7. WIOŚ Zielona Góra – 22 kwietnia br. w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (gen. W. Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra), przedstawiciel WIOŚ poprowadzi prezentację, pt. „Stan środowiska województwa lubuskiego”. Prelekcja poprzedzona zostanie pokazem specjalnym prowadzonym na żywo „Błękitna Planeta – Nasz Dom”.

Przypominamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wezmą wspólnie udział w corocznym otwartym festynie organizowanym przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, w najbliższą niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00 - 18.00, na warszawskich Polach Mokotowskich.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji Światowego Dnia Ziemi.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.