Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zakończył projekt pn. „Zakupy sprzętu do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, organizacja systemu monitoringu dynamicznego przeciwdziałania poważnym awariom, w tym organizacja systemu i sieci teleinformatycznych”.

16 grudnia 2015 r. w Głównym Inspektoracie odbyło się seminarium zamykające, podczas którego podsumowano wyniki projektu oraz zaprezentowano specjalistyczny sprzęt, który wzmocnił inspekcję ochrony środowiska i Państwową Straż Pożarną (PSP) w szybkim reagowaniu i przeciwdziałaniu w przypadku zagrożenia lub zaistnienia poważnej awarii.

W ciągu 7 lat realizacji projektu (od 2009) wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej wyposażono w urządzenia i samochody, które mają za zadanie m.in. wykrywać i rozpoznawać substancje niebezpieczne w środowisku oraz pomagać w dotarciu do stref zagrożenia. Do dyspozycji WIOŚ i PSP trafiły także zestawy komputerowe i systemy umożliwiające niezwykle precyzyjną analizę danych pomiarowych, jak również stacje meteorologiczne prognozujące przemieszczanie się skażenia.

Podczas seminarium, na dziedzińcu pod budynkiem Ministerstwa Środowiska, zaprezentowano uczestnikom niektóre urządzania, w tym wysokospecjalistyczne samochody (wiertnica do badania gleby, pojazd wyposażony w lekką łódź pontonową oraz mobilna stacja do monitoringu wód i powietrza).

Zakupiony sprzęt należy do grupy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Takie wyposażenie pomoże służbom straży pożarnej i wojewódzkich inspektoratów jeszcze szybciej i dokładniej oceniać ryzyko w przypadku wystąpienia poważnej awarii, a także reagować na nie w sposób bezpieczniejszy i efektywniejszy - powiedział po spotkaniu Roman Jaworski, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wartość projektu wyniosła prawie 112 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej blisko 95 mln zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska” działanie 3.2 Zapobieganie i ograniczanie skutków zagrożeń naturalnych oraz przeciwdziałanie poważnym awariom „Zakupy sprzętu do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii, organizacja systemu monitoringu dynamicznego przeciwdziałania poważnym awariom, w tym organizacja systemu i sieci teleinformatycznych”.

W seminarium podsumowującym projekt wzięli udział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Roman Jaworski, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Państwowej Straży Pożarnej, Głównego i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, a także innych instytucji zaangażowanych w tematykę przeciwdziałania poważnym awariom.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.