Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 18 i 19 listopada uroczyście zakończono projekt pn. Monitoring efektów realizacji Projektu PL0100 „Wzrost efektywności działalności Inspekcji Ochrony Środowiska na podstawie doświadczeń norweskich”.

Głównym celem projektu było usprawnienie i zapewnienie bezpieczeństwa działania Informatycznego Systemu Kontroli, ulepszenie Systemu Kontroli Inspekcji oraz zakupienie podręcznego sprzętu, który miałby ułatwić pracę inspektorom podczas kontroli w terenie. Zakupiono m.in. przenośne przyrządy do pomiarów w ściekach: multimetry do pomiaru pH, tlenu rozpuszczonego, konduktancji (przewodności elektrolitycznej), potencjału redox oraz temperatury, a także dalmierze laserowe do pomiarów geometrycznych i zadymiarki kanałowe (m.in. do wykrywania nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych).

Projekt ten był realizowany wspólnie przez Inspekcję Ochrony Środowiska oraz Norweską Agencję Środowiska (Miljødirektoratet) w latach 2013 - 2015. Partner norweski dofinansował projekt kwotą ponad 7 mln zł (budżet projektu wyniósł 8 282 400 zł).

W Seminarium, które odbyło się w Warszawie, uczestniczyli: przedstawiciele Operatora Programu PL03 (Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), kierownictwo Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), Kierownik Projektu ze strony norweskiej (z Norweskiej Agencji ds. Środowiska), Kierownik Projektu ze strony polskiej i Liderzy poszczególnych Działań, a także przedstawiciele GIOŚ i wioś, uczestniczący w pracach projektowych.

Dwa tygodnie przed Seminarium zaprezentowano partnerowi norweskiemu działanie nowego sprzętu w praktyce. W tym celu w dniach 4 – 6 listopada 2015 r. w Krakowie odbyła się pokazowa kontrola jednego z podmiotów korzystających ze środowiska (zakład MPO w Krakowie). Delegaci zwiedzili także eksploatowaną przez przedsiębiorstwo instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. W spotkaniu wzięli udział delegaci reprezentujący partnera norweskiego oraz przedstawiciele WIOŚ w Krakowie i GIOŚ.

I dzień SeminariumI dzień Seminarium
II dzień SeminariumII dzień Seminarium
Przenośne przyrządy do pomiarów w ściekachPrzenośne przyrządy do pomiarów w ściekach
Dalmierz laserowyDalmierz laserowy
Kontrola pokazowaKontrola pokazowa
Zwiedzanie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnychZwiedzanie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych
Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.