Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

3 listopada w Warszawie, w Ministerstwie Środowiska rozpoczęło się spotkanie robocze ekspertów paneuropejskiej grupy interkalibracyjnej ds. wielkich rzek - XGIG (cross-geographical intercalibration group) Very Large Rivers. Organizatorem spotkania jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Specjaliści z kilkunastu krajów członkowskich UE i Norwegii mają za zadanie wypracować wspólny punkt odniesienia do określania granic klas jakości wód - proces interkalibracji metod oceny jakości wód.

Klasyfikacja jakości wód to ocena ich stanu ekologicznego na podstawie różnego typu wskaźników (organizmy, gatunki, zbiorowiska). Przyjęcie tych samych metod do oceny wód we wszystkich państwach nie jest możliwe, szczególnie ze względu na różnice geograficzne. Eksperci muszą dlatego wypracować takie metody, które zapewnią porównywalność ocen (interkalibracja) we wszystkich regionach. Przykładowo występowanie określonego gatunku w danej rzece może być wskaźnikiem dobrego stanu rzeki, ale w innej rzece europejskiej ten sam gatunek może oznaczać zupełnie odmienną klasę jakości.

W pierwszych dwóch dniach spotkania grupy XGIG Very Large Rivers omawiane będą kwestie interkalibracji metodyk oceny stanu ekologicznego wód na podstawie fitoplanktonu (mikroskopijne organizmy roślinne i sinice, żyjące w wodzie). W tym przypadku jednym z podstawowych wskaźników wziętych pod uwagę jako punkt odniesienia będzie polski wskaźnik troficzny (opisujący zawartość różnych form azotu i fosforu).

Następnie omawiane będą m.in. kwestie interkalibracji metodyk oceniających stan makrobezkręgowców bentosowych (widoczne gołym okiem organizmy żyjące w wodzie, np. małże czy ślimaki). Na warszawskim spotkaniu kwestia paneuropejskiej interkalibracji tej grupy wskaźników ma zostać już ostatecznie zatwierdzona przez grupę, tak aby można było ją przedstawić panelowi recenzenckiemu przy Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej (JRC).

Wyniki prac XGIG Very Large Rivers zostaną uwzględnione w decyzji Komisji Europejskiej ws. granic klas stanu ekologicznego w systemie monitoringu, która zgodnie z kalendarzem Wspólnej Strategii Wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej przewidywana jest do uchwalenia na początku roku 2017. Uzupełnią one decyzje interkalibracyjne podjęte w latach wcześniejszych dla mniejszych rzek.

Grupę XGIG Very Large Rivers powołano w 2013 r. Przedstawicielem Polski w tej grupie jest Piotr Panek z GIOŚ, wspierany przez ekspertów z kilku polskich jednostek naukowych.

 

Fot. Piotr Panek: Wspólny pobór makrobezkręgowców bentosowych z Łaby przez specjalistów z Niemiec, Czech i Polski.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.