Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Maciej H. Grabowski, Minister Środowiska w dniu 1 października 2015 r. zatwierdził Program Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na lata 2016-2020.

W programie tym przewidziano kontynuację większości dotychczasowych zadań i jednocześnie zaplanowano realizację nowych wynikających z konieczności wdrożenia do polskiego systemu monitoringu nowych wymagań unijnych.

Szczególną uwagę zwrócono na wdrożenie do monitoringu wód wymagań dyrektywy 2013/39/UE zmieniającej dyrektywy 2000/60/WE i 2008/105/WE w zakresie substancji priorytetowych w dziedzinie polityki wodnej oraz na wykorzystanie metod modelowania matematycznego w rocznych ocenach jakości powietrza.

Program po raz pierwszy został przygotowany na dłuższy, bo 5-letni okres. Tym samym lata jego obowiązywania (2016-2020) nawiązują do horyzontu czasowego polskich i europejskich dokumentów strategicznych z obszaru środowiska jak np. Strategia „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r.” i program działań UE w zakresie środowiska do 2020 r. „Dobra jakość życia z uwzględnienie ograniczeń naszej planety”.

Podstawową rolą Państwowego Monitoringu Środowiska w systemie zarządzania środowiskiem jest pozyskiwanie, gromadzenie, analizowanie i rozpowszechnianie informacji o poziomach substancji i innych wskaźników charakteryzujących stan poszczególnych elementów przyrodniczych.

W ramach PMŚ wytwarzane są przede wszystkim kompleksowe informacje o stanie poszczególnych komponentów środowiska w oparciu o pomiar. Podobnie jak w latach poprzednich, programy pomiarowo-badawcze realizowane będą w ramach siedmiu podsystemów: jakość powietrza, jakość wód, jakość gleby i ziemi, przyroda, hałas, pola elektromagnetyczne i promieniowanie jonizujące.

Program Państwowego Monitoringu Środowiska na lata 2016-2020 dostępny jest tutaj.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.