Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Główny Inspektor Ochrony Środowiska wyznaczył cztery Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Lublinie, Szczecinie, Łodzi i Białymstoku do badania obecności nowych substancji priorytetowych w wodzie na terenie całej Polski.

Oznaczanie 7 nowych, dotychczas niemonitorowanych, substancji priorytetowych (chinoksyfen, aklonifen, bifenoks, cybutryna, cypermetryna, dichlorofos, terbutryna) jest ambitnym wyzwaniem dla krajów członkowskich. Wymaga zarówno wysoko specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, wdrożenia nowych metodyk badawczych, jak i posiadania wyspecjalizowanych kadr. Do realizacji tego obowiązku państwa członkowskie muszą być gotowe od 2019 r.

Główny Inspektor wybrał laboratoria WIOŚ, które posiadają największe doświadczenie i potencjał kadrowy w oznaczaniu substancji chemicznych w wodach – Wybrałem najlepiej przygotowane i wyspecjalizowane miejsca w Polsce, powiedział Jerzy Kuliński i dodał, że teraz trzeba odpowiednio doposażyć WIOSie w nowoczesną i specjalistyczną aparaturę laboratoryjną, co pozwoli im osiągnąć pełną zdolność laboratoryjną i możliwość oznaczania tych substancji na odpowiednich poziomach jakości. W ramach projektu POIŚ 2014-2020 zakupione zostaną m.in. wysokorozdzielcze systemy chromatografii gazowej i cieczowej, automatyczne zestawy do ekstrakcji SPE i systemy do równoległego zatężania próbek.

Konieczność badania obecności w wodach (np. jeziorach, rzekach) substancji z listy priorytetowej wynika z wymogów dyrektywy unijnej. Na liście znajdują się substancje szkodliwe, które mogą obniżać jakość wód, m.in. metale ciężkie i pestycydy.

Pierwsze dwa porozumienia zawarto w dniu 12 i 13 października 2015 r. z Leszkiem Żelaznym, Lubelskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska i Piotrem Maksem, Łódzkim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska. W najbliższych dniach Jerzy Kuliński podpisze kolejne porozumienia z wojewódzkimi inspektorami w Szczecinie i Białymstoku.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.