Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Warsztaty i wizyta studyjna w ramach projektu Europejskiej Sieci Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska (IMPEL) dotyczącego najlepszych praktyk w zakresie wydobywania ropy i gazu na lądzie (ang. ,,Best practice for onshore oil and gas, including shale gas").

 

W dniach 29-30 września 2015 r. w Sopocie, na zaproszenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, spotkali się uczestnicy projektu objętego zakresem prac Zespołu Eksperckiego IMPEL dot. Przemysłu (ang. ET ,,Industry & Air), poświęconego wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wydobywania ropy i gazu na lądzie.

 

Uczestnikami ww. spotkania byli międzynarodowi eksperci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Turcji, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku, a także współgospodarze spotkania - przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Tematem dyskusji była wymiana informacji o specyficznym dla każdego kraju podziale kompetencyjnym organów odpowiedzialnych za regulację sektora wydobywczego ropy i gazu (w tym przede wszystkim za kontrolę przestrzegania przepisów i warunków pozwoleń z zakresu ochrony środowiska). Ponadto ze względu na fakt, że kwestie poszukiwania i wydobycia węglowodorów nie są uregulowane w jednym akcie prawnym, ale wielu aktach prawa górniczego, środowiskowego itd., podjęto próbę identyfikacji luk prawnych w przedmiotowym zakresie. Podczas jednej z sesji, przedstawiciele delegacji polskiej przedstawili trzy prezentacje dotyczące kompetencji i doświadczeń Inspekcji Ochrony Środowiska oraz organów nadzoru górniczego w zakresie kontroli podmiotów prowadzących działalność poszukiwawczo-wydobywczą złóż węglowodorów, w tym gazu łupkowego, na terenie Polski.

 

Warsztaty połączone były z wizytą terenową w miejscowości Wysin w Gminie Liniewo w powiecie kościerskim (woj. pomorskie), gdzie Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG S.A. prowadzi wiercenie otworu poziomego Wysin-3H na koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej gazu ze złóż łupkowych o nazwie Stara Kiszewa. Przedstawiciele PGNiG S.A. oraz podwykonawcy - firmy United Olifield Services opowiedzieli o stosowanej technologii wiercenia, aktualnym stanie prac i rozwiązaniach służących ochronie środowiska, a także oprowadzili uczestników po terenie wiertni.

Projekt w zakresie wydobywania ropy i gazu na lądzie będzie realizowany do końca 2015 r.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.