Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Wspólnie zmieniajmy jakość otaczającego nas powietrza – takie przesłanie niesie ze sobą kampania edukacyjna „TworzyMY atmosferę” zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców Polski do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza.

Jestem przekonany, że Polacy są coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni, a kampania TworzyMy atmosferę sprawi, że poprawi się ich wiedza na temat tego, jak każdy z nas – począwszy od decyzji w obszarze własnego gospodarstwa domowego, może pozytywnie wpływać na poprawę stanu powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy – powiedział Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Potrzebę przeprowadzenia kampanii potwierdzają badania opinii publicznej. Wyniki sondażu zrealizowanego w sierpniu 2015 r. dla Ministerstwa Środowiska pokazują, że choć Polacy zdają sobie sprawę ze znaczenia jakości powietrza dla komfortu ich życia, to ponad 80 proc. z nich uważa, że problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy miejsca, w którym mieszkają. Jak pokazują dane pochodzące z monitoringu jakości powietrza w Polsce, jest to fałszywe przekonanie. Dlatego kampania oprócz zachęcania do zmiany codziennych zachowań, informuje też o skali zanieczyszczenia powietrza i jego skutkach zdrowotnych.

Kampania wdraża zalecenia Krajowego Programu Ochrony Powietrza – dokumentu ogłoszonego dziś przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego. Określa on działania na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym niezbędne do tego, by jakość powietrza w Polsce uległa poprawie. Oprócz działań edukacyjno-informacyjnych, takich jak kampania „TworzyMY atmosferę”, program wskazuje też m. in. na konieczność wprowadzenia zmian w prawie.

W ramach kampanii oprócz m.in. spotów, radiowych, internetowych będą organizowane w przestrzeni miejskiej wydarzenia towarzyszące - w Gliwicach, Poznaniu, Sosnowcu, Sopocie, na które złożą się happeningi i rodzinne pikniki. Ponadto w Warszawie zostaną przeprowadzone badania spirometryczne (pomiar sprawności układu oddechowego) wśród uczestników i kibiców 37. PZU Maratonu Warszawskiego.

Kampania „TworzyMy atmosferę” będzie realizowana do końca listopada.

Kampania została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działania mające na celu zbudowanie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie wspiera Ministerstwo Zdrowia.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.