Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Maciej H. Grabowski, MŚ oraz Jerzy Kuliński, Główny Inspektor Ochrony Środowiska spotkali się w Gdańsku z zarządem spółki Fosfory.

W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek 31 sierpnia br. brali także udział przedstawiciele Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

W trakcie wizyty ministrowie i przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zapoznali się m.in. ze szczegółami procesu rekultywacji hałdy w Wiślince, który jest realizowany od 2009 roku, a także omówili z zarządem firmy bieżącą sytuację ekologiczną na tym obszarze.

Wizyta GIOŚ w Gdańsku

Minister J. Kuliński w towarzystwie Andrzeja Szymańczaka, Członka Zarządu GZNF Fosfory oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - Zbigniewa Macczaka, udali się na hałdę fosfogipsów, aby zobaczyć stan jej zagospodarowania.

W trakcie wizytowania terenu w Wiślince, i po zapoznaniu się z metodologią jej rekultywacji, Główny Inspektor stwierdził, że „to doskonały przykład na sprawne działanie inspekcji i odpowiedzialne działania ze strony zakładów”, co, jak dodał „daje pozytywny efekt dla środowiska i jest doskonałym przykładem, którym możemy się śmiało chwalić w Polsce i w Europie”.

Hałda fosfogipsów (odpadów poprodukcyjnych z zakładów produkujących nawozy rolnicze na bazie fosforu) w Wiślince była eksploatowana w latach 1969-2009.

Widok z hałdy w Wiślince na Martwą Wisłę

Widok z hałdy w Wiślince na Martwą Wisłę

W chwili obecnej jest niewykorzystywana do składowania nowych ilości fosfogipsu, poddana rekultywacji, jest pokryta warstwą roślinności i objęta monitoringiem wojewódzkiej jednostki Inspekcji Ochrony Środowiska. Wokół niej funkcjonuje system zabezpieczeń, na który składają się m.in.: naturalna roślinność, zbiornik retencyjny oraz rowy opaskowe. Gromadzona w nich woda jest ponownie pompowana na hałdę, dzięki czemu woda znajduje się w obiegu zamkniętym. Co ważne, poziom wody zmniejsza się, co poprawia stabilność hałdy i ogranicza ilość fosforu dostającego się do ujścia Martwej Wisły. Więcej informacji tutaj.

Kilka godzin wcześniej ministrowie M.H. Grabowski i J. Kuliński wzięli udział w spotkaniu na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie omawiano m.in. usuwanie broni zatopionej w Bałtyku po II Wojnie Światowej, a także w konferencji prasowej na terenie Pomorskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wizyta GIOŚ w Gdańsku

Fot. WSiP_GIOŚ
Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.