Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W związku z utrzymującą się falą upałów i napływem powietrza z południa obserwujemy wysokie stężenia ozonu w powietrzu przekraczające poziom informowania i poziom docelowy [1].

 

Przekroczenia występują głównie w województwach południowych (śląskie, opolskie, małopolskie, dolnośląskie), ale również w centralnych (mazowieckie, lubuskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie).

Ozon tworzy się przy powierzchni ziemi w szczególności okresach wysokich temperatur, w wysokim nasłonecznieniu, przy obecności innych substancji i negatywnie oddziałuje na zdrowie ludzi. W związku z obserwowanymi wysokimi stężeniami ozonu w powietrzu w celu zmniejszenia narażenia na jego szkodliwe działanie zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami w szczególności małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego. Dorosłym, bez kłopotów ze zdrowiem, zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na otwartym powietrzu w godzinach południowych.

W związku z utrzymującą się wysoką temperaturą przewidywane są dalsze przekroczenia w kolejnych dniach. Polecamy śledzenie na bieżąco portalu jakości powietrza GIOŚ, gdzie dostępne są informacje dotyczące prognoz krótkoterminowych stężeń ozonu i przekroczeń poziomów: informowania i alarmowego, a także stron wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, na których prezentowane są aktualne stężenia ozonu w powietrzu.


[1] Poziom informowania ozonu: 180 µg/m3 (średnia 1-godzinna) i poziom docelowy ozonu: 120 µg/m3 (średnia ośmiogodzinna). Poziomy te zostały określone w polskim prawie (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2012 r., poz. 1031)) w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed tym zanieczyszczeniem.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.