kontrast
Statystyki odwiedzin:
Dzisiaj76
W tym miesiącu6022
W tym roku44229
Pobranych plików87437
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


     Deklaracja dostępności GIOŚ

Strona główna » Inne » System jakości w PMŚ
2009-11-15 13:46:27
System jakości w PMŚ
Odrębnym, lecz niezmiernie istotnym elementem PMŚ są działania zmierzające do zwiększenia wiarygodności i rzetelności informacji o stanie środowiska w Polsce, pozyskiwanych w ramach realizacji programu.

Podstawowym celem obecnie obowiązujących nowych przepisów prawnych, dostosowanych do przepisów Unii Europejskiej, jest dochodzenie i następnie utrzymywanie poziomu substancji zanieczyszczających środowisko poniżej wyznaczonego standardu jakościowego. Część przepisów UE zawiera wymagania co do poziomu niepewności na jakim ocena poziomu substancji zanieczyszczających powinna być wykonywana. Mając na uwadze spełnienie tych wymagań, a także realizację przyjętego w PMŚ założenia - systematycznej poprawy jakości danych, kontynuowane są działania zmierzające do wdrożenia systemu jakości w poszczególnych podsystemach monitoringu. Zakłada się, iż organizacja i funkcjonowanie monitoringu danego elementu środowiska powinny przebiegać stosownie do procedur jakościowych obejmujących nie tylko sam pomiar ale wszystkie działania składające się na system badań i ocen. Do zapewnienia jakości danych niezbędne jest przede wszystkim:

  • opracowanie procedur aktualizujących lokalizację punktów pomiarowych;
  • określenie wymagań jakościowych takich jak zakres, dokładność i precyzja pomiarów dla całej sieci pomiarowej;
  • dobór odpowiednich metod pomiaru z jednoczesnym dążeniem do ich ujednolicenia;
  • określenie jednolitych zasad odnośnie wzorcowania i kalibracji aparatury pomiarowej;
  • opracowanie procedur weryfikacji i przetwarzania wyników pomiarów w celu uzyskania reprezentatywnych danych.

W tak rozumianym systemie jakości w dalszym ciągu istotnym ogniwem pozostają laboratoria, w odniesieniu do których należy kontynuować proces akredytacji. Sukcesywnie odbywa się adaptacja wdrożonych systemów jakości do wymogów PN-EN ISO/IEC 17025:2001 oraz do objęcia akredytacją kolejnych metod badań.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w celu wspomagania procesu rozwoju systemu jakości zapewnia, przy udziale projektów PHARE, pomoc merytoryczną w postaci szkoleń w zakresie poszczególnych procedur systemowych oraz interpretacji aktów prawnych; stosownie do możliwości finansowych wspomaga także modernizację wyposażenia pomiarowego, reformuje rolę instytutów sprawujących merytoryczny nadzór nad realizacja zadań monitoringowych poprzez obligowanie ich do uczestnictwa w audytach zewnętrznych regionalnych systemów monitoringu, organizuje badania biegłości laboratoriów.
drukuj drukuj