Mapy akustyczne – sprawozdawanie do Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska

W celu dokonania oceny klimatu akustycznego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska wykonywane są mapy akustyczne dla:

  • aglomeracji mających ponad 100 000 i 250 000 mieszkańców,
  • głównych dróg, przez które rocznie przejeżdża ponad 3 000 000 i 6 000 000 pojazdów rocznie,
  • głównych linii kolejowych, po których rocznie przejeżdża ponad 30 000 i 60 000 pociągów,
  • głównych portów lotniczych, na których odbywa się powyżej 50 000 operacji rocznie.

Do 31 grudnia 2017 r. powinna zakończyć się III runda mapowania. W związku z powyższym starostowie powinni sporządzić mapy akustyczne dla aglomeracji w terminie do 30 czerwca 2017 r. Zarządzający drogą, linią kolejową lub lotniskiem powinni sporządzić mapy akustyczne do 1 styczeń 2017 r.

W celu wywiązania się z wymogów w zakresie sprawozdawczości do KE i EEA w ramach III rundy mapowania, do GIOŚ należy przekazać:

  • wypełnione arkusze sprawozdawcze według formatów określonych przez Europejską Agencję Środowiska - EEA w porozumieniu z KE,
  • zapis przestrzenny map z naniesionymi konturami (izofonami) 55 i 65 dB i obiektem mapowanym dla głównych dróg, głównych linii kolejowych i głównych lotnisk wraz z ich lokalizacją.

Poniżej zamieszczone zostały arkusze sprawozdawcze przetłumaczone na język polski wraz z instrukcją nadawania kodów.

W czerwcu 2015 r. do KE i EEA zostały przekazane wypełnione arkusze wypełnione arkusze DF1_5, zawierające wykaz aglomeracji, głównych dróg, głównych linii kolejowych oraz głównych portów lotniczych zobligowanych do wykonania map akustycznych wraz z kodami. Proszę o weryfikację i uzupełnienie powyższych arkuszy, równocześnie z arkuszami DF2 oraz DF4_8.

Ponadto na stronach EEA znajdują się szablony GIS do raportowania poszczególnych strumieni danych (Noise Directive Dataflow 1 and 5, Noise Directive Dataflow 2, Noise Directive Dataflow 4 and 8).

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.